Svátek má: Bořek

Zprávy

Velikost textu:

Sun: Trumpovo vměšování hrozí rozkolem mezi Londýnem a Washingtonem!

Sun: Trumpovo vměšování hrozí rozkolem mezi Londýnem a Washingtonem!

V rozhovoru pro The Sun, americký prezident Donald Trump promluvil na podporu bývalého britského ministra zahraničí Boris Johnson, a že i ostatní kandidáti na post britského premiéra na něj apelovali, aby jim pomohl.

Johnson by byl podle Trumpa "vinikající"
3. června 2019 - 10:10

Jak bulvární list poznamenal, takový zásah do vnitřního boje mezi konzervativci je vážným porušením protokolu a může dále vést k úplnému diplomatickému rozkolu mezi Londýnem a Washingtonem.

Americký prezident Donald Trump podpořil bývalého britského ministra zahraničí a bývalého primátora Londýna Borise Johnsona v boji o post britského premiéra. Americký lídr o tom řekl v rozhovoru pro bulvár The Sun v předvečer třídenní návštěvy Londýna, která začne v pondělí.
 
Ačkoli Trump nezačal mluvit o své plné podpoře Borise Johnsona, nicméně řekl: „Považuji to za velmi zajímavé. Velmi jsem tuto otázku studoval. Znám různé hráče. Ale myslím, že Boris by se touto prací udělal velmi dobře vyrovnal. Myslím, že by byl vynikající (premiér).“
 
Americký vůdce také dodal: „Líbí se mi. Vždycky jsem ho měl rád. Nevím, jestli si ho vyberou, ale myslím, že je to velmi dobrý člověk, velmi talentovaný člověk. Mluvil pozitivně o mně a o mé zemi.“


Americký prezident zároveň učinil ještě výbušnější prohlášení a poukázal na to, že by mohl vážně ovlivnit boj o post premiéra Velké Británie, do něho se hlásí 12 různých kandidátů. Podle amerického vůdce se již několik kandidátů na tuto funkci na něj obrátilo se žádostí o veřejnou pomoc.
 
„Také další lidé mě požádali o podporu," řekl v rozhovoru pro The Sun.
 
Jak uvedl britský bulvár, takové intervence do boje mezi britskými konzervativci jen několik dní před začátkem hlasování Parlamentu o této otázce, jsou vážným porušením protokolu. Existuje riziko, že tato situace povede k úplnému diplomatickému rozkolu mezi Londýnem a Washingtonem, „jestli bývalý starosta Londýna s kšticí v podobě mopu nebude schopen získat korunu konzervativců“, ironicky doplnila publikace.

Zapravdu ji dává i rozhořčení vůdce labouristické strany Jeremy Corbina, podle něhož podpora vyjádřená americkým prezidentem Donaldem Trumpem bývalému britskému ministrovi zahraničí Borisovi Johnsonovi je „naprosto nepřijatelným zásahem" do britské politiky, že budoucí britský premiér „by neměl být vybrán americkým prezidentem“.
 
„Snaha prezidenta Trumpa rozhodnout, kdo bude příštím premiérem Británie, je naprosto nepřijatelným zásahem do demokracie naší země,“ citovala Corbyna televize Sky News. „Příští premiér by neměl být vybrán americkým prezidentem, ne 100.000 zástupci konzervativní strany, ale britským lidem ve všeobecných volbách."

(kou, prvnizpravy.cz, thesun.co.uk, news.sky.com, foto: arch.)