Svátek má: Bořek

Zprávy

Velikost textu:

Sunday Times: Trump doporučil Británii, aby za „rozvod“ s EU neplatila!

Sunday Times: Trump doporučil Británii, aby za „rozvod“ s EU neplatila!

V rozhovoru pro The Sunday Times americký prezident Donald Trump doporučil Británii, aby vystoupila z EU, aniž by uzavřela dohodu s Bruselem.

Donald Trump, prezident USA
3. června 2019 - 04:20

Vyzval také Londýn, aby nezaplatil Evropské unii 39 miliard liber (zhruba 50 miliard dolarů) za „účet za rozvod“. „To je obrovská suma," řekl Trump.

Rozhovor však nepřípomínal rady vůdce spojenecké země, ale paradoxně spíše pozici vůdce velmoci vůči své kolonii.

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru pro The Sunday Times prohlásil, že pokud se labouristy dostanou  v Británii k moci, nejprve se s Jeremym Corbinem „seznámí“, než se rozhodne, zda si americká zpravodajská služba vymění tajné informace s britskou vládou.
 
Americký vůdce zdůraznil, že vůdce Labouristické strany udělá chybu, když se nechce přátelit se Spojenými státy, protože, jak poznamenal Trump, existuje úzká spolupráce mezi oběma zeměmi ve vojenské a zpravodajské sféře.
 
„Jsme velkým, velkým požehnáním pro Spojené království. Podíváte-li se na to, co děláme pro Británii v mnoha aspektech, včetně, samozřejmě, pokud jde o armádu a rozvědku, pak si myslím, že osoba, která tuto pozici zastává (premiéra), bude chtít naladit a měla by chtít naladit vztahy se Spojenými státy,“ zdůraznil americký lídr.
 
Jeremy Corbyn, který pravidelně kritizuje zahraniční politiku Spojených států, již odmítl zúčastnit se večeře při příležitosti Trumpova příjezdu do Buckinghamského paláce.

 
Šéf Bílého domu prohlásil, že na Corbynovo rozhodnutí nezlobí, ale varoval, že nezvládnutelnost vůdce labouristů by mohla vážně ovlivnit „nejvzácnější část zvláštního vztahu“ mezi oběma zeměmi - síť pro výměnu informací „Five Eys“.


Když byl Trump dotázán na možné pochybnosti o sdílení citlivých informací s vládou Corbyna, podmínil rozhodnití v této věci takto: „Musel bych se sním seznámit. Musel bych mít schůzku. Neznám ho, ale určitě bych se sním seznámil. Než odpovím na tuto otázku, musel bych ho trochu znát.“
 
Jak Sunday Times poznamenal, přístup amerického prezidenta k Corbynu je jako jeho osobní cesta k jednáním se Severní Koreou a Čínou, během které si nastoluje svůj osobní vztah se zahraničními vůdci nad tradiční diplomacií.

V rozhovoru pro The Sunday Times se Donald Trump také zabýval tématem britského odchodu z EU. Americký vůdce dlouho považoval své vítězství ve volbách v roce 2016 jako širší verzi Brexitu, konstatoval článek. Podle novin z rozhovoru s Trumpem bylo cítit jeho zklamání z toho, že Spojené království stále ještě neopustilo Evropskou unii.
 
„Musí to udělat, musí dokončit tuto dohodu, ne?“ řekl šéf Bílého domu.
 
Trump poradil příštímu premiérovi, nástupci Theresy Mayové, aby vystoupil z EU do konce října bez dohody s Bruselem.

 
„Pokud nemůžete dosáhnout dohodu, kterou chcete, spravedlivý obchod, pak odejděte," prohlásil Trump.
 
Americký prezident také řekl, že Británie by neměla platit 39 miliard liber („50 miliard dolarů“) za „účet o rozvodu“ s EU.

 
„Já bych na jejich místě 50 miliard dolarů nezaplatil," zdůraznil americký lídr. „To je obrovská suma."

(kou, prvnizpravy.cz, thetimes.co.uk, foto: arch.)