Svátek má: Ivana

Zprávy

Velikost textu:

SvD: Od míru k válce USA a Íránu chybí jeden špatný krok!

SvD: Od míru k válce USA a Íránu chybí jeden špatný krok!

Přestože se Donald Trump z politických důvodů „obává nové velké války na Blízkém východě jako moru“, v současné situaci stačí jedna provokace nebo omyl, aby vypukl ozbrojený konflikt mezi Washingtonem a Teheránem, píše Svenska Dagbladet.

Ilustrační foto
21. září 2019 - 06:20

Podle švédských novin k tomu přispívá hrozivá rétorika Trumpa, chlad z Teheránu a přítomnost velkého počtu amerických vojáků okolo Íránu.

Americký prezident se rozhodně bojí nové velké války na Blízkém východě jako je moru. Její vypuknutí během volební kampaně musí být nejhorším scénářem, pokud jde o slogan „Amerika nad vším“, píše Svenska Dagbladet.
 
Za Donalda Trumpa však Spojené státy netvrdily, že by snížily úroveň své účasti na světových záležitostech. Navzdory nespokojenosti, kterou americký vůdce vyjádřil s NATO nad nedostatečnými výdaji na obranu, Washington posílil svou vojenskou přítomnost v Evropě. Sliby stáhnout vojáky z Afghánistánu zůstaly přísliby: v této zemi je stále 14 000 amerických vojáků.
 
Zároveň byl Trump připraven osobně jednat s vedoucím představitelem Talibanu a afghánským prezidentem Ashrafem Ghanim v jeho rezidenci v Camp Davidu. Jednání se však přerušila po novém krvavém teroristickém útoku v Kábulu, který zabil jednoho amerického vojáka. Vyhlídka na stažení vojsk se nyní zdá ještě mlhavější.
 
Donald Trump aktivně ukládal sankce proti různým zemím a nešetřil vojenskými hrozbami, aby přesvědčil své protivníky k ústupkům. Jeho taktika však dosud nebyla úspěšná.
 
Dialog s Severní Koreou o jaderných zbraních také nepřinesl výsledky, obchodní konflikt s Čínou pokračuje a vztahy s Ruskem nezměnily ani na krok.
 
Největším rizikovým faktorem je Írán. Bez ohledu na varování, Trump jednostranně odstoupil od jaderné dohody z roku 2015, aby donutil Írán uzavřít lepší dohodu. Jediným výsledkem tohoto kroku bylo to, že Teherán začal smlouvu ignorovat a zabývá se provokacemi v Perském zálivu, když zadržuje zahraniční ropné tankery.


V červnu byl sborem islámských revolučních gard sestřelen americký dron, který, jak se říká, byl v íránském vzdušném prostoru. Trump následně řekl, že Spojené státy stály od útoku pouhých 10 minut.
 
Přes zjevné riziko zahraniční politiky ozbrojeného konfliktu Trumpova administrativa stále zvyšuje diplomatický tlak na náboženské vůdce v Teheránu. Zejména po útoku na saúdský ropný komplex minulý víkend Trump uvedl, že USA jsou „nabité a připravené“. Současně americký státní tajemník Mike Pompeo použil výraz „válečný akt“ a poukázal na údajnou roli Íránu v těchto událostech. Teherán zase stále popírá všechny obvinění.
 
Z vojenského hlediska Spojené státy v Perském zálivu jednají z pozice síly, protože americké vojenské základny jsou rozmístěny po celém arabském světě. V Iráku - 5 tisíc vojáků; v Bahrajnu - 7 tisíc vojáků a velitelství 5. americké flotily; v Kuvajtu - 13 tisíc vojáků, dvě letiště a námořní základna; v Kataru - sídlo ústředního velení USA na Blízkém východě a dalších 13 tisíc vojáků. Ve Spojených arabských emirátech - největší námořní základně USA mimo USA, kde se nachází 5 tisíc vojáků, bitevniků a bezpilotních letounů. Spojené státy poslaly do Saúdské Arábie také systémy protivzdušné obrany, stíhačky a asi tisíc vojáků. Perský záliv je navíc hlídán americkými loděmi, což by mělo zabránit jakémukoli pokusu Íránu zmocnit se tankerů jiných států.

Přes řadu výhrůžných kroků se Trump pokusil posadit Íránce za jednací stůl. Nicméně Írán momentálně se k takovým pozváních staví chladně.
 
„Nebudeme váhat při obraně našeho území," uvedl ministr zahraničí této země Javad Zarif, který varoval před možnou „válkou v plném rozsahu“, pokud Spojené státy nebo Saúdská Arábie zaútočí na Írán.
 
„Zdá se, že strany nejsou ochotny dělat kompromisy. Jiskrou může být nová provokace - nebo chyba. A pak se poziční válka může proměnit ve skutečné bojové akce,“ dodává Svenska Dagbladet.

(kou, prvnizpravy.cz, svd.se, foto: arch.)