Svátek má: Michal

Zprávy

Velikost textu:

SvD: „To je šílenství“ - Švédsko zmírní virová omezení pro seniory

SvD: „To je šílenství“ - Švédsko zmírní virová omezení pro seniory

Zatímco Evropa je vážně zasažena druhou vlnou COVID-19, Švédsko pokračuje ve své vlastní zvláštní cestě a rozhoduje se zmírnit koronavirová omezení u starších lidí, píše Svenska Dagbladet.

Ilustrační foto
31. října 2020 - 06:20

Jak uvádí noviny, řada odborníků nazvala takovou taktiku jednoduše „šílenstvím“ a varovala, že by to pro Švédsko mohlo vyjít pěkně „draho“.

Druhá vlna koronavirové pandemie stále více pohlcuje Evropu. V několika evropských zemích se jednotky intenzivní péče plní rekordním tempem, zatímco téměř všechny země zpřísňují koronavirová omezení. Současně se hovoří o opětovném zavedení karanténního režimu, píše Svenska Dagbladet.

Švédsko však opět zvolilo jinou cestu: rozhodlo se zmírnit omezení a také přestalo doporučovat všem občanům starším 70 let zůstat doma a vyhýbat se velkým davům lidí. Mimo zemi se toto rozhodnutí setkalo se směsí překvapení a zděšení - zejména v Itálii, která byla první vlnou viru tvrdě zasažena.

„Myslí to vážně? To je neuvěřitelné. To je úplné šílenství,“ reagoval Stefano Paglia, vedoucí jednotek intenzivní péče v 11 městech nejvíce postižených virem v severní Itálii. Podle něj po vyslechnutí této zprávy nemohl uvěřit svým uším.

„Právě tato zranitelná skupina by měla dostat další ochranu; její svoboda musí být omezena, pokud chceme mít šíření viru pod kontrolou. Zvláštní omezení pro seniory jsou základním kamenem úspěšné strategie boje s koronavirem,“ řekl lékař.

V březnu se Stefano Paglia ocitl v jednom z nejobtížnějších epicenter nemoci v Evropě. Obecná doporučení, kterými se řídí většina populace, by podle jeho názoru měla být pro starší lidi ještě přísnější. Lékař zároveň varoval, že takové rozhodnutí švédských úřadů povede k ještě více obětem.

„Toto rozhodnutí může vyjít Švédsko draho. Existuje nebezpečí, že ještě více starších lidí onemocní a bude nutné je poslat do nemocnic. Výsledkem bude, že systém zdravotní péče bude pod příliš velkým tlakem a může se zhroutit,“ uvedl Paglia.

Podle něj argumenty švédské zdravotnické agentury, které motivují její rozhodnutí skutečností, že izolovaní senioři psychicky trpí - stejně jako prohlášení o snaze vyhnout se diskriminaci na základě věku - nezní dostatečně přesvědčivě.


„Existuje mnoho, co lze udělat, abychom pomohli těm, kteří trpí izolací, místo aby prohlašovali, že mohou žít jako všichni ostatní v koronavirové krizi. Místo pocitu deprese mohou dostat respirátor a odejít z tohoto světa. Bude to lepší?“ zeptal se doktor.

Ital je přesvědčen, že Evropa nyní musí „zatnout zuby“ a s koronaviry přežít zimu. Starší lidé a rizikové skupiny by neměli zbytečně opouštět své domovy, nepoužívat veřejnou dopravu a vyhýbat se setkávání s jinými lidmi.

„Pro všechny starší 70 let - zůstaňte doma. Stačí se jen podívat na to, co se děje v milánských nemocnicích, abychom pochopili, o čem mluvím a kam jdeme,“ řekl.

Antoine Flao, profesor epidemiologie na Ženevské univerzitě, byl také překvapen, když slyšel zprávy ze Švédska.

„Nerozumím švédské metodě. Nerozumím ani odmítnutí používat masky, ani zrušení omezení pro starší lidi. Stejně jako zmírnění omezení shromažďování lidí na jednom místě. To je nebezpečné. Ve Švédsku se míra infekce zvyšuje a taková cesta s sebou nese velká rizika,“ uvedl expert.

Navíc i na jaře čelilo Švédsko velmi vysoké úmrtnosti starších osob. Z tohoto důvodu je podle Flao nyní nutné zpřísnit, nikoli oslabit omezení. Tato opatření mohou zahrnovat zavedení přísných omezení pro domovy s pečovatelskou službou, včetně počtu návštěvníků. Většina kontaktů mezi staršími lidmi a jejich potomky by se však měla odehrávat venku nebo v dobře větraném prostoru.

Specialista na infekční nemoci a profesor na Georgetownské univerzitě Daniel Lacey byl rozhodnutím švédských úřadů také ohromen.

„Naprosto udivující. Samozřejmě nyní není čas na uvolnění omezení pro starší lidi a zranitelné skupiny,“ uvedl. „Nejde o věkovou diskriminaci, ale spíše o ochranu věku.“

Uvolnění omezení zároveň může vyslat špatný signál, že do konce pandemie toho moc nezbývá, zatímco svět ve skutečnosti čelí nové virové krizi, která by teoreticky mohla zatmít to, co bylo na jaře.

„Proč se Švédsko rozhodlo jít opačným směrem než ve zbytku Evropy, a právě když začíná být chladněji a my míříme k zimě a druhé vlně viru?“ zeptal se Daniel Lacey.

(kou, prvnizpravy.cz, svd.se, foto: arch.)Důvěřujete vládě Petra Fialy?

Ano
transparent.gif transparent.gif
38%
Ne
transparent.gif transparent.gif
62%