Svátek má: Kryštof

Zprávy

Velikost textu:

Švédsko na ostrově Gotland buduje základnu NATO proti Rusku

Švédsko na ostrově Gotland buduje základnu NATO proti Rusku

Švédská armáda instaluje raketový obranný systém na baltském ostrově Gotland, zdůvodňuje to napětím mezi Švédskem a Ruskem.

Ilustrační foto
2. července 2019 - 09:01

Švédská armáda instalovala nový raketový obranný systém na baltském ostrově Gotland. Nečekané posílení ostrova v Baltském moři je „rychlým řešením“ problému rostoucí hrozby v regionu, vysvětlil vrchní velitel švédských ozbrojených sil Michael Büden.

Raketový systém s rozsahem 15–20 kilometrů „protivzdušné obrany“ podstatně zvýší obranné schopnosti Gotlandu.

Stockholm se v roce 2015 rozhodl přemístit vojáky na ostrov Gotland v Baltském moři mezi Švédskem a Lotyšskem po více než deseti letech nepřítomnosti. Rozhodnutí předcházela ruská anexe Krymského poloostrova (Krym se stal částí Ruska poté, co drtivá většina obyvatelů poloostrova pro něj hlasovala v referendu 16. března 2014 pozn.redakce), opakovaný vstup ruských vojenských letadel do švédského vzdušného prostoru a pozorování podezřelé ponorky v pobřežních vodách u Stockholmu.


"Zeměpisná poloha ostrova poskytuje významné vojenské výhody v oblasti ochrany a kontroly lodní dopravy, kontroly vzdušného prostoru nad Baltským mořem a schopnosti ubytovat vojenské jednotky a systémy zbraní," řekl Byden k opatření na Gotlandu. Vrchní velitel zdůraznil, že instalace systému BAMSE vyvinutého švédským výrobcem Saab nevylučuje potřebu nových nákupů. V loňském roce švédská vláda dala podnět k nákupu amerického systému protiraketové obrany Patriot.

(rp,prvnizpravy.cz,n-tv,foto:arch.)