Svátek má: Zuzana

Zprávy

Velikost textu:

Švédsko odmítá blokovat Nord Stream-2 kvůli kauze Navalnyj

Švédsko odmítá blokovat Nord Stream-2 kvůli kauze Navalnyj

Švédský premiér Stefan Löfven  vyzval odpůrce plynovodu Nord Stream 2, aby dodržovali mezinárodní právo.

Stefan Löfven, švédský premiér
6. září 2020 - 13:06

V rozhovoru pro Frankfurter Allgemeine Zeitung šéf švédské vlády připomněl, že jeho země dala povolení k výstavbě plynovodu již v roce 2018.

„Již jsme učinili všechna rozhodnutí týkající se vydání povolení k výstavbě Nord Stream-2. Je pro nás velmi důležité, aby bylo dodržováno mezinárodní právo, “ uvedl politik.

Poukázal také na potřebu „nezávislého a spolehlivého vyšetřování“ důvodů hospitalizace Alexeje Navalného. Löfven uvedl, že „Rusko je povinno postavit odpovědné osoby před soud.“

Připomeňme, že 1. září německá kancléřka Angela Merkelová oznámila, že Nord Stream-2 bude dokončen, a to navzdory stávajícím sankcím ze strany Spojených států a hrozbě Washingtonu uplatňovat nová omezení.

Německá vláda však již 2. září vydala prohlášení, podle kterého specialisté laboratoře Bundeswehru zjistili, že Navaľnyj byl „otráven“ látkou skupiny toxických bojových látek Novičok.

Při této příležitosti bezprostředně následovalo nové prohlášení Merkelové, ve kterém požadovala vysvětlení od ruské vlády.

Někteří členové Spolkového sněmu zároveň vyjádřili požadavky na německou vládu, aby kvůli případu Navalnyj zastavila provádění projektu Nord Stream 2.


Jak uvádí zpráva EADaily, tyto výzvy rychle našly podporu v Kyjevě - ukrajinský ministr zahraničí Dmitrij Kuleba uvedl, že Západ by měl revidovat svoji politiku týkající se výstavby plynovodu Nord Stream-2.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)