Svátek má: Hugo

Zprávy

Velikost textu:

Svenska Dagbladet: Putin je potěšen Sandersem - rozděluje USA!

Svenska Dagbladet: Putin je potěšen Sandersem - rozděluje USA!

Úspěch senátora Bernie Sanderse na primárkách americké demokratické strany je „scénářem snů“ pro Vladimira Putina, píše Svenska Dagbladet.

Bernie Sanders, kandidát na prezidenta (D)
26. února 2020 - 10:10

List sice netvrdí, že by se Putin „vměšoval“ do probíhajících amerických primárek, ale jak je typické pro západní tisk při popisu vnitroamerické politiky, nezaškodí se vždy otřít o Rusko, ačkoliv s tím nemá nic společného. Putina lze snadno nahradit třeba jiným „démonem“, například Si Ťin-pchingem a Čínou, popřípadě Albánií.

Podle novin prý není těžké dospět k takovému závěru, protože ruskému vůdci se bude líbit situace, ve které se Sanders a Donald Trump - dva izolocionisté, kteří jsou v různých částech politického spektra, setkají v předvolební bitvě, která pravděpodobně ještě více rozdělí Spojené státy.

Nevada je jedním z mála amerických států, který vytrvale přitahuje pozornost: stále jsou zde hlučná shromáždění, která mnoho míst již dávno vzdala. Pokud je budete sledovat, můžete si myslet, že volí spíše předsedu místní dobrovolnické organizace, než kandidáta na prezidenta, píše Svenska Dagbladet.

V tomto soupeření vyhrál Bernie Sanders. Vlastně vyhlášený demokratický socialista osedlal vlnu úspěchu: získal 46,6% hlasů. Podobný výsledek posílil pozici senátora a také odrazil kritiky, kteří tvrdili, že Sanderse podporovali pouze bílí liberálové.

Prostí demokraté Sanderse milují, ale stranická elita se ho bojí. „Na základě zpráv z tohoto týdne můžeme dojít k závěru, že snovým scénářem ruského prezidenta Vladimíra Putina jsou volby s účastí Donalda Trumpa a Bernie Sanderse: dva výbušní izolacionité, každý na konci pravo-levé škály politického spektra," uvádí se v publikaci. „Je snadné uhodnout, že je Putin potěšen, protože je těžké si představit více polarizovanou politickou krajinu v USA."


Zároveň jsou volební základny Trumpa a Sandersa v mnoha ohledech shodné. Oba politici se spoléhají na americkou dělnickou a střední třídu, která věří, že byli elitami oklamána. 12%, kteří hlasovali pro Sanderse v primárkách v roce 2016, později hlasovalo pro Trumpa.

Zároveň senátor z Vermontu popřel informace, že se Rusko snaží pomáhat jeho volební kampani, a naléhal na Putina, aby se tomu vyhnul. „Je však možné, že se tím nebude řídit," tvrdí noviny.

Bernie Sanders vede národní ankety a prognózy naznačují, že má našlápnuto v několika důležitých státech. Zároveň se hnutí nižších tříd, na které se politik spoléhá, může pochlubit kvalitou, kterou mnoho jeho soupeřů postrádá - plnou podporu jeho myšlenek.

Události posledních měsíců z velké části vyvrátily dlouho zavedenou „pravdu“, která uvádí, že k poražení Trumpa je potřebný centristický kandidát. Bývalý viceprezident USA Joe Biden šel k volebním urnám a vsadil na obraz „otce národa“, který dokáže vše napravit, ale od té doby jeho hlavní argument mnohonásobně vybledl.


Výsledky primárek vypovídají o dvou věcech. Na jedné straně nabývá americké levicové hnutí na síle, přičemž jsou obyčejní lidé zjevně unaveni existujícím „statutem quo“. Na druhou stranu, odpůrci tohoto hnutí chtějí vypoklonkovat Donalda Trumpa z Bílého domu a jednat pragmatičtěji, než radikálně.

Výsledky voleb zatím naznačují, že počet umírněných a progresivních je přibližně stejný, což může Sandersovu pozici dále posílit. Když se bitevní pole začne vyprazdňovat, tak se umírnění Demokraté, kteří se dosud kolébají mezi Petem Buttigiegem, Amy Klobucharovou a Joe Bidenem, spojí kolem jednoho kandidáta, který bude mít větší šanci proti Sandersovi. V Nevadě však získali Sanders a Elisabeth Warrenová více než polovinu hlasů - což potvrzuje sílu levicového hnutí a posiluje postavení senátora z Vermontu.

(kou, prvnizpravy.cz, svd.se, foto: arch.)