Svátek má: Vavřinec

Zprávy

Velikost textu:

Syrské ženy vzkazují Merkelové: Pošlete naše muže zpět do Sýrie!

Syrské ženy vzkazují Merkelové: Pošlete naše muže zpět do Sýrie!

Syrské ženy si stěžují, že v Sýrii není dost mužů na obnovu země, a žádají Evropu a další západní země, aby se jejich mladé muže poslali domů.

Ilustrační foto
30. prosince 2018 - 10:15
 
Novinář švédské veřejnoprávní televize SVT Johan Mathias Sommarström byl v Damašku, a mluvil s některými studenty z University of Damascus, z nichž 70 procent tvoří ženy.

"Rozhlédni se, vidíš jen ženy, na univerzitě, na ulici, v kavárnách, jen ženy," řekly studentky Safaa a Sheima Sommarströmová.

Ulice Damašku jsou charakteristické skupinami žen.

Další studentka Lina poukázala také na disproporci populace země a nepotvrdila iluzi Západu, že vlny migrace v roce 2015 zahrnovaly i ženy a děti, prchající před válkou. „Bylo tam 90 procent mladých mužů, kteří utekli,“ uvedla studentka.

Studentky navrhly řešení problému: „Syrská vláda by měla dát amnestii mužům, kteří opustili zemi, aby se vyhnuli vojenské službě, a tak by teď pomohli obnovit zemi“.

"Řešením je vykopnout je z Evropy a poslat je zpět do Sýrie, kde mohou znovu postavit zemi," řekla Lina. Syrští muži nemohou lenivět v Evropě, zatímco ženy znovu budoují zemi.

Před více než osmi lety před vypuknutím konfliktu bylo více než čtyři procenta domácností v Sýrii ekonomicky vedeno ženami, nyní je minimálně přes 22 procent.


Některé mladé ženy to vidí i pozitivně: Podobně po skončení první a druhé světové války nedostatek mužů zlepšil postavení žen v muslimských zemích.

„Může to mít i pozitivní vývoj - v minulosti neměly ženy v určitých oblastech možnost pracovat, ale nyní to společnost musí přijmout a myslím, že je to dobré," řekla Safaa.

„V budoucnu uvidíte ženy, které opravují automobily, protože ženy musí přijmout tradiční mužské povolání, aby uživily své rodiny," dodala.

Mnoho mladých žen také uvedlo, že se obávají, že se nebudou moci vdát a že nebudou mít rodinu, protože v Sýrii není dost mužů.

Podle blogu Schall und Rauch není informace studentek, zprostředkovaná švédským novinářem zcela pravdivá, neboť v říjnu Bašár Asad nabídl amnestii všem lidem, kteří odešli kvůli povinné vojenské službě, aby motivoval muže k návratu do Sýrie.

(rp,prvnizpravy.cz,schallundrauch,foto:arch.)