Svátek má: Alena

Zprávy

Velikost textu:

SZ: Konkurence velkých mocností odsune Evropu!

SZ: Konkurence velkých mocností odsune Evropu!

Podle Süddeutsche Zeitung bylo vládnutí Donalda Trumpa poznamenáno americkým odmítnutím globálního vedení.

Ilustrační foto
6. července 2020 - 10:10

Globální hegemonie Washingtonu je tak nahrazena konkurencí velkých mocností: Spojených států, Číny a Ruska. Evropa s ohledem na nedostatek jednoty nemůže hrát v této konfrontaci významnou roli, avšak zvýšená konkurence mezi velmocemi pravděpodobně povede k větší integraci v rámci EU, uvedla s nadějí publikace.

Pro popis globální rovnováhy moci v blízké budoucnosti Washington opět používá termín „konkurenci velkých mocností“, píše Süddeutsche Zeitung. Tato koncepce není nová, konstatuje publikace: ve svém jádru uvádí konec takzvaného „amerického století“.

Po skončení první světové války a do roku 2000 byly Spojené státy dominantní silou na světě, připomíná Süddeutsche Zeitung. Autoři tvrdí, že přežily zhroucené evropské monarchie za pomocí své hospodářské a vojenské moci, porazily nacistické Německo a militaristické Japonsko a poté ve studené válce zvítězily proti socialistickému táboru vedenému SSSR. Podle publikace se do konce 20. století zdálo, že ani nové Rusko a ani se rozvíjející Čína nebudou proti hegemonii Washingtonu.


Nyní se však situace změnila: za Donalda Trumpa USA opustily roli světového vůdce. Washington odstupuje od spojenectví a smluv a OSN nebere vážně. Podle publikace, pokud bude Trump znovu zvolen na druhé funkční období, bude možné hovořit o konci takového konceptu, jako je „globální Západ“.

Jak Süddeutsche Zeitung poznamenává, liberální demokracie západního typu se tak po celém světě nerozšířila. Jako příklad publikace uvádí Rusko, kde po schválení změn Ústavy dostal Vladimir Putin šanci získat dalším dvě prezidentská období, jakož „autoritářsko-nacionalistickou“ Čínu. Současně Peking sází na rozšíření svého ekonomického vlivu: Čína se navíc stala největším trhem na světě, který v tomto ohledu tlačí většinu států k smířlivé politice vůči ní. ČLR se již stala lídrem ve svém regionu, ale její cíle jsou globálnější: má v úmyslu stát se supervelmocí.

Podle publikace budou následující roky poznamenány konkurencí mezi velmocemi: Spojenými státy, Ruskem a Čínou. Pokud jde o Evropu, nebude v této konfrontaci hrát významnou roli. Pokud by v EU byla větší jednota, měla by nějaké šance v soutěži velkých mocností, říká Süddeutsche Zeitung, ale v poslední době je této jednoty ještě méně. Je to způsobeno odchodem politicky důležitého Spojeného království a také rozpory mezi jednotlivými „tábory“ v EU. Podle publikace se nárůst rozporů a protikladů v EU stal druhem platby za rozšíření unie v devadesátých letech.

V tomto případě, v případě zhoršení konfrontace mezi velkými mocnostmi, může být potřeba jednoty v EU opět prohloubena, uvádí publikace. Je pravděpodobné, že vzhledem k celosvětové konkurenci mezi USA, Čínou a Ruskem bude nutné restrukturalizovat EU na obrannou alianci, dodává Süddeutsche Zeitung.

(kou, prvnizpravy.cz, sueddeutsche.de, foto: arch.)