Svátek má: Horymír

Zprávy

Velikost textu:

SZ: Německo-americké přátelství je v troskách

SZ: Německo-americké přátelství je v troskách

Je těžké omluvit chování amerického ministra zahraničí Mike Pompea, který na poslední chvíli zrušil svou krátkou návštěvu Berlína. Berlín bude muset vyvinout novou strategii pro období po Trumpovi, píše se v Süddeutsche Zeitung.

Mike Pompeo: A do Berlína nepojedu!
8. května 2019 - 07:20

Ve světě diplomacie je hrubost. Tou může být neúčast na důležitých mezinárodních setkáních, kde chybí ministr zahraničí nebo dlouho otálí s cestou se zdvořilostní návštěvou partnerů.

A je tu taky drzost. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo zrušil cestu do Berlína jen několik hodin před schůzkou s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a jednáním s německým protějškem Heiko Maasem. To je těžké omluvit. V každém případě, i když není jasné, které záležitosti jsou "naléhavější" než krátká zdvořilostní návštěva v Berlíně. Zdá se, že pozměněné cestovní plány jsou zintenzívněny spory mezi USA a Íránem. Nicméně více než dva roky po slavnostním uvedení Donalda Trumpa do úřadu, je hodně z německo-amerického přátelství v troskách.

Trumpova americká zahraniční politika je v souladu s maximem prosazování vlastních zájmů proti spojencům, nikoli s chytrou diplomatií, ale s brutální mocenskou politikou. Evropané, a zejména Němci, to zažívají ve sporu o celní tarify. Komplikované mezinárodní smlouvy pro Trumpa znamenají málo, jeho vášní je tvrdá dohoda. V mnoha případech již USA nejsou spojencem, nýbrž protivníkem, proti kterému musí být tvořeny aliance. To je případ Pařížské dohody o klimatu a především jaderné dohody s Íránem.

Pompeo měl přijet do Berlína poprvé a setkat se se svým protějškem Maasem a spolkovou kancléřkou. Několik hodin před setkáním zrušil návštěvu kvůli "naléhavým problémům".

Na Ukrajině je však stále mnoho společných zájmů, také ve Venezuele a Sýrii. USA vyžadují více a více nasazení vojenských sil z Německa - a to je přesně to, na čem se Němci a Američané nemohou dohodnout. Trump se necítí zodpovědný vůči světu. Němci zase po léta tvrdí, že by byli ochotni s nimi více spolupracovat. Nicméně i v období po Trumpovi bude pokračovt ústup Američanů z částí světa. Zda Evropa zaplní určité mezery, závisí v neposlední řadě na Německu.


V Německu se bude muset rozhodnout, zda vzdorovat americkým požadavkům v oblasti vojenských výdajů nebo zvyšovat výdaje, protože se věří ve význam NATO a chce se z něj učinit silnější evropskou alianci. Doufejme, že se Spojené státy se po Trumpovi opět stanou opravdovým partnerem a hlavním zastáncem mezinárodních pravidel a demokracie. Ale už nikdy se nestanou ochrannou silou, na kterou Němci tak dlouho spoléhali. Je čas upravit a připravit půdu pro partnerství s USA. Myšlenka na to, aby se Sigmar Gabriel stal předsedou Atlantického mostu, je samozřejmě trochu daleko.

(rp,prvnizpravy.cz,süddeutschezeitung,foto:arch.)