Svátek má: Gizela

Zprávy

Velikost textu:

Tagesspiegel: Bitva o Baltské moře

Tagesspiegel: Bitva o Baltské moře

V současné době se na manévrech NATO v Baltském moři podílí 3.000 vojáků, nejenom z 15 členských států NATO, ale také ze Švýcarska, Švédska a Finska.

Ilustrační foto
6. září 2019 - 09:01

V blízkosti ostrova Bornholm se připravuje 3000 vojáků pod vedením NATO na obranu proti možným námořním blokádám.

Scénář předpokládá, že pobřežní stát chce okupovat baltský ostrov a kontrolovat lodní trasy. Je nesporné, že cvičení by mělo být simulováno tak, aby odrazilo ruské námořnictvo.

A tak jsou  také manévry NATO v Moskvě vnímány jako agrese, zejména proto, že oficiálně neutrální pobaltské státy Švédsko a Finsko se účastní operace NATO. Ruská vláda se také obává zablokování svých pobaltských přístavů z Petrohradu a Kaliningradu.

Pobaltské státy Estonsko, Lotyšsko a Litva zase od války na Ukrajině tvrdě pracují na podpoře NATO. Pobaltí se připojilo k vojenské alianci v roce 2004 a zejména Američané rozšířili svou přítomnost ve všech třech státech.

V Rize, po vypuknutí ukrajinské krize, zřídilo NATO Centrum kompetencí pro strategické komunikace, které monitoruje články, vysílání a komentáře na internetových platformách s cílem identifikovat vliv ruské vlády.


„Ruští provozovatelé vysílání a ruských kampaní na sociálních médiích se snaží vykreslit Lotyšsko jako slabý, rozpadající se stát," uvedl Viktors Makarovs, lotyšský vládní úředník pro zvláštní informační bezpečnost.

Lotyšská známá televizní novinářka Rita Rudusa uvedla, že během manévrů NATO je třeba očekávat „falešné zprávy“, včetně vymyšlených nehod a úmrtí během cvičení.

Lotyšsko však nedávno nabídlo ruským sdělovacím prostředkům dobrý důvod ke kritice: V březnu si v Rize přes 1 000 Lotyšů připomnělo výročí lotyšského veterána Waffen-SS, nacionalisté přitom použili svastiky a další nacistické symboly z 2.světové války. Lotyšští nacionalisté považují veterány SS za vlastence, kteří se připojili k nacistům v boji proti Rudé armádě.

Po 2.světové válce bylo Lotyšsko až do roku 1991 sovětskou republikou, po rozpadu SSSR suverénním státem. I dnes však asi 200 000 obyvatel, téměř deset procent populace, nemá lotyšské občanství, neboť vlády v Rize odmítly dát občanství  svým obyvatelům, ale ruského původu.

Současné manévry NATO jsou 13. cvičením svého druhu v Baltském moři. Do 18. září se cvičení zúčastní více než 40 válečných lodí.

(rp,prvnizpravy.cz,tagesspiegel,foto:arch.)