Svátek má: Lukáš

Zprávy

Velikost textu:

Tajné vyjednávání: Polsko nakoupí stovky amerických tanků M1A2 Abrams

Tajné vyjednávání: Polsko nakoupí stovky amerických tanků M1A2 Abrams

USA se údajně chystají podepsat další významnou smlouvu o dodávkách vojenského vybavení do Evropy. Zprávy o plánech Polska na nákup několika stovek amerických tanků nyní znějí hlasitěji.

Tank Abrams M1A2 SERV3
14. července 2021 - 09:01

Podle polského webu Gazeta.pl polské ministerstvo národní obrany vyjednává o nákupu přibližně 250 bojových tanků Abrams M1A2 SERV3 z USA. Podle anonymních vysoce hodnocených zdrojů Washington a Varšava v současné době jednají o podrobnostech hlavní smlouvy.

„Říkalo se, že je to možné. Už to nejsou jen fámy. Podrobnosti jsou vyjasňovány, ačkoli konečné rozhodnutí ještě nebylo učiněno, “uvádí se ve zprávě.

Podpis smlouvy by měl údajně proběhnout počátkem podzimu. Součástí dodávky by mělo být asi 250 tanků Abrams M1A2, kterými budou vybaveny čtyři tankové prapory, a asi tucet dalších vozidel pro výcvik. Poláci také kupují různé typy souvisejícího vybavení, včetně strojírenských vozidel a ženijního , výcvikového vybavení, střeliva, náhradních dílů a školení.

Kontrakt na nákup 250 tanků M1A2 SEP v3 Abrams se odhaduje na 11 miliard zlotých (2,9 miliardy amerických dolarů) až 19 miliard zlotých (5 miliard amerických dolarů).Jako levnější varianta se také zvažuje možnost nákupu asi 50 tanků pro vybavení jednoho tankového praporu, „i když to nedává moc smysl,“ uvedl zdroj.

Vstup amerických tanků do provozu s polskými silami čelí určitým obtížím, protože se jedná o zásadně nový typ tanků pro polskou armádu se značnými technickými rozdíly od těch, které jsou v současné době v provozu. Provoz tanků Abrams a zajištění jednotek by přinutilo polskou armádu k vypracování dalších logistických a zásobovacích systémů až po stavbu skladů pohonných hmot.


V případě úspěchu by takový nákup rovněž ohrozil konkurenční program Wilk formálně zahájený polským ministerstvem národní obrany v roce 2017 na nákup slibných tanků pro polskou armádu, jehož realizace měla probíhat v širokém měřítku za účasti polského národního průmyslu. Tento program předpokládá nákup přibližně 500 nových tanků, které nahradí tanky T-72M1 a PT-91 Twardy, které jsou v současné době v provozu v polské armádě.

(rp,prvnizpravy.cz,southfront,foto:arch.)