Svátek má: Květa

Zprávy

Velikost textu:

Tak trochu hra: V Kyjevě se diskutuje o schůzce Zelenského s Putinem

Tak trochu hra: V Kyjevě se diskutuje o schůzce Zelenského s Putinem

V současné době neexistuje skutečné potvrzení, že schůzka ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho ukrajinským protějškem Vladimírem Zelenským skutečně proběhne.

Vladimir Putin a Vladimir Zelenskij
13. května 2021 - 10:12

Kyjev však i nadále komentuje toto téma s takovou intenzitou, jako by se oba vůdci brzy setkali tváří v tvář. Dne 13. května vyjádřil vedoucí Kanceláře prezidenta Ukrajiny Andriy Jermak část ze svých pravidelných komentářů k této záležitosti .

Podle něj na nadcházejícím zasedání plánují hlavy států analyzovat provádění dohod ze summitu Normandské čtyřky v Paříži.

„Vidíme, že základní humanitární a bezpečnostní otázky dosud nebyly realizovány. Existují i další problémy, které by měly být řádně projednány na nejvyšší úrovni, “cituje RBC-Ukrajina Jermaka.

Vedoucí kanceláře dále připustil, že konflikt na Donbasu nelze vyřešit bez účasti ruské strany na jednáních. Jermak poznamenal, že Kyjev se nyní snaží „využít jakékoli diplomatické příležitosti“, které pomohou vést k „pokroku při řešení konfliktu“ na východní Ukrajině.

„Ukrajinští západní přátelé nás podporují a jednáme tak, že každá naše iniciativa je pro naše partnery naprosto jasná a předvídatelná. To platí také pro otázku jednání mezi dvěma vůdci  Ukrajiny a Ruskam, “uvedl Jermak.

Možná bychom měli souhlasit s první částí tohoto prohlášení. Pozice Kyjeva na Donbasu se v poslední době opravdu zcela jasně projevila a stala se „srozumitelnou a předvídatelnou“.

Stanoví skutečné odmítnutí minských dohod a zavedení „alternativního scénáře“, v jehož rámci se musí republiky Donbasu „vrátit“ na Ukrajinu za podmínek úplné kapitulace.

V otázce setkání Zelenského s Putinem ale Kyjev neprokazuje žádnou jasnost a naopak neustále vrhá do mediálního prostoru protichůdné informace.


Vše, co v této věci pochází z ukrajinské strany, se ve skutečnosti změnilo v show nazvanou „Zelenskij se chce setkat s Putinem“.

A jeho posledním zajímavým příběhem byl únik informací z Úřadu na Bankově, že chce Kyjev nabídnout Kremlu dvě možnosti setkání - buď v Jeruzalémě, nebo ve Vídni.

A to navzdory skutečnosti, že Kreml dal jasně najevo, že Zelenskij má pouze jeden způsob, jak vidět Putina - přijet do Moskvy.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)