Svátek má: Gustav

Zprávy

Velikost textu:

Taliban dobyl hlavní město provincie Ghazní a sousední okresy

Taliban dobyl hlavní město provincie Ghazní a sousední okresy

V Afghánistánu zaútočili radikálové z teroristické organizace Taliban na jedno z největších měst v zemi, Ghazní. Obsadil také tři okresy stejnojmenné provincie a asi 30 členů vládních bezpečnostních sil.

Ilustrační foto
30. června 2021 - 06:20

Informovala  Turkish Anadolu agentura s odvoláním na Fatima Rahimi, člena zemského sněmu Ghazni.

Podle Rahimiho ozbrojenci zaútočili na Ghazní z jihu, kde za posledních 24 hodin získali kontrolu nad třemi okresy provincie Ghazní. Jedná se o okresy Khoja Umari, Vagaz a Mukur.

V oblasti Mukur obsadil Taliban základnu afghánské národní armády s desítkami obrněných vozidel a velkými sklady zbraní a střeliva. Během prudkých bojů musely vládní síly ustoupit.

Hudad Irfani, člen afghánského parlamentu z provincie Ghazní, předpověděl, že Taliban velmi brzy obsadí celé území provincie takovým tempem.


Mezitím představitelé Talibanu oznámili, že pět regionů země se za posledních 24 hodin dostalo pod jejich kontrolu.

Afghánské ministerstvo obrany zase uvedlo, že za posledních 24 hodin během bojů bylo zabito 235 Talibanců a více než 160 bylo zraněno.

Mluvčí vlády Ajmalu Omar Šinvárí uvedl, že nově zformované antitalibanské milice po celé zemi budou bojovat proti militantům pod záštitou afghánské armády.

Ghazni se nachází jihozápadně od Kábulu, je správním střediskem stejnojmenné provincie. V roce 2006 to bylo 150 tisíc lidí. Po zavedení amerických jednotek do Afghánistánu byla ve městě rozmístěna radarová stanice.

Americké vojenské síly mezitím opouštějí Afghánistán a odvážejí své vybavení, včetně sovětských letadel .

(rp,prvnizpravy.cz,strana.ua,foto:arch.)