Taliban vstoupil do Kábulu

zprávy

Afghánské ministerstvo vnitra oznámilo zahájení ofenzívy Talibanu proti Kábulu.

Taliban vstoupil do Kábulu
Ilustrační foto
15. srpna 2021 - 11:32

Počátek ofenzívy hnutí Taliban afghánskou metropoli s odvoláním na ministerstvo vnitra republiky informovala dnes 15. srpna agentura Reuters.

V tuto hodinu je známo, že Taliban převzal kontrolu nad všemi hraničními přechody Afghánistánu, a proto je nyní možné zemi opustit pouze přes kábulské letiště.

Podle různých zdrojů probíhá evakuace cizinců z kábulského letiště především ze Spojených států amerických.

„Nad Kábulem létá mnoho vrtulníků tam a zpět. Spojené státy a další země evakuují diplomaty a personál, “uvedla NBC News.

Ruský novinář Andrej Medveděv je přesvědčen, že „afghánská vláda nemá Talibanu jak odpovědět“.

„Neexistují žádné síly a prostředky. Armáda přechází na stranu Talibanu nebo se vzdává. Problém je, že ani speciální jednotky afghánské armády nebo státní bezpečnosti nejsou připraveny k boji. Neexistuje žádná motivace. Když SSSR stáhl svá vojska z Afghánistánu, mnoho velmi ideologických lidí zůstalo v zemi, v armádě. Kdo byl vážně připraven pokračovat v budování země, ne -li socialismus, pak alespoň civilizovanější a modernější společnost. A ano, inspirovali se sovětským příkladem. A jaký je nyní příklad Afghánců? Jaká je motivace? Za co bojovat proti Talibanu? Co se změní v životě většiny Afghánců? Když Taliban říká, že kvůli krádežím musí být uříznuty ruce, většina obyvatel země je překvapena jedinou věcí: proč sekat, když zloděje lze zastřelit nebo ubit k smrti, jak to běžně děláme? “ komentoval Medveděv situaci v Afghánistánu na svém kanálu Telegram.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)


Anketa

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano 44%
transparent.gif transparent.gif
Ne 18%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 38%
transparent.gif transparent.gif