Svátek má: Laura

Zprávy

Velikost textu:

Tchaj-wan: Nechceme zpět do Říše středu

Tchaj-wan: Nechceme zpět do Říše středu

Tchajwanský ministr zahraničí Wu se obává, že pokud obchodní spor mezi Čínou a USA bude pokračovat a Čína se dostane do hospodářské krize, nebezpečí čínské invaze na Tchaj-wan je obzvláště vysoké.

Joseph Wu, ministr zahraničí Čínské republiky
9. listopadu 2019 - 06:20

Dokud bude čínská ekonomika růst a Čína bude ve středu moci, budou Čínská lidová republika a Tchaj-wan moci pokojně spolu vycházet, i když Si Ťin-pching v projevech „chrastí zbraněmi“.

Tchajwanský ministr zahraničí Joseph Wu má obavy.  V případě zpomalení hospodářského růstu, by mohla Čína změnit svou mírovou politiku.

„Peking by potom ve snaze odvrátit pozornost od domácích hospodářských problémů a zahraniční politiky,   se mohl potom pochlubit vojenskými úspěchy. A to by mohlo být pro  Tchaj-wan velmi nebezpečné,“ je přesvědčen ministr.

„Tchaj-wan se musí určitě připravit na nouzovou situaci,“ pokračuje  ministr zahraničí.

„Nejhorším případem by byla čínská invaze na Tchaj-wan, která by přivedla  „provincii odpadlíků“, jak Peking označuje Tchaj-wan, zpět do Říše středu,“ dodává ministr.


Roku 1945 získala Čínská republika ostrov Tchaj-wan, který byl od roku 1895 součástí Japonského císařství. Koncem občanské války se v roce 1949 hlavní jednotky věrné vládě Čínské republiky stáhly z pevniny na ostrov Tchaj-wan. Vládu nad celou pevninskou Čínou převzala Komunistická strana Číny pod vedením Mao Ce-tunga, která vyhlásila Čínskou lidovou republiku

Legitimitu Čínské republiky popírá Čínská lidová republika a prohlašuje Tchaj-wan za součást ČLR bez ohledu na to, že území Čínské republiky nikdy nezískala.

(rp,prvnizpravy.cz,freiewelt,foto:arch.)