Svátek má: Tadeáš

Zprávy

Velikost textu:

Telegraph: Disney začal upozorňovat na svou „rasistickou“ minulost

Telegraph: Disney začal upozorňovat na svou „rasistickou“ minulost

S ohledem na pokračující boj Hollywoodu proti rasismu se Disney rozhodl přidat poznámky o „škodlivosti“ ke svým klasickým animovaným a hraným filmům.

Ilustrační foto
18. října 2020 - 11:04

Mezi nimi byly „Kniha džunglí“, „Dumbo“ a „Peter Pan“. Nyní, před zobrazením těchto děl na streamovací platformě společnosti, se objeví varování, že obsahují zastaralé stereotypy o lidech a kulturách, uvedl The Daily Telegraph.

I když to britský list nevyslovuje nahlas, je očividné, že se jedná o vlnu vyvolávající u mnohých nejen pochybnosti, ale i úvahy o zdravém rozumu tohoto počínání.

Disneyho klasika „Peter Pan“, „Kniha džunglí“ a „Dumbo“ obdržely informační upozornění. V nich jsou diváci varováni, že tato díla obsahují „zastaralé nebo stereotypní“ obrazy lidí s nebílou barvou pleti, napsal The Daily Telegraph.

Podle publikace jsou tato doporučení nejnovějším příkladem toho, jak se Hollywood „musí vyrovnávat s rasismem“. Jedná se o krátkou grafiku streamovací služby Disney +, která se objeví při spuštění některých starších filmů.


„Další program zahrnuje negativní zobrazení a / nebo špatné zacházení s lidmi nebo kulturami. Tyto stereotypy se v té době mýlily a jsou takové i dnes. Namísto odstranění tohoto obsahu chceme uznat jeho škodlivé účinky, poučit se z něj a vést konverzaci, abychom společně vytvořili inkluzivnější budoucnost,“ uvádí se v doporučení kanálu. Disney uvedl, že tyto tipy by měly být součástí přehodnocení celé kolekce společnosti.

Filmové studio upozorňuje na skutečnost, že ve filmu „Peter Pan“ z roku 1953 se Indiánům říká „rudokožci“. Doporučení dále uvádí, že tanec Petera a ztracených chlapců v péřových pokrývkách hlavy je „formou výsměchu a přivlastnění domorodé kultuře a obrazům“.

Poznámka pod čarou k „Aristokratickým kočkám“ z roku 1970 zmiňuje jednu z postav karikovaných jako Asiatku. „Zpívá v angličtině se špatným přízvukem, vyjádřený bílým hercem, a hraje na piano hůlkami.“

Nová varování se objevila také v dalších filmech z 50., 60. a 70. let. Mezi nimi jsou „The Lady and the Tramp“ a „The Swiss Family of Robinsons“, uvedl noviny.

Dříve „Gone With the Wind“ zmizel ze streamovací služby HBO Max během masivních protestů v USA kvůli policejní brutalitě a rasové nespravedlnosti. O dva týdny později se objevil znovu, ale s poznámkou o krutosti otroctví, připomněl The Daily Telegraph.

(kou, prvnizpravy.cz, telegraph.co.uk, foto: arch.)