Svátek má: Barbora

Zprávy

Velikost textu:

Telegraph: Dolar ztrácí půdu kvůli agresivní politice Washingtonu!

Telegraph: Dolar ztrácí půdu kvůli agresivní politice Washingtonu!

Agresivní chování Washingtonu vůči jeho oponentům a spojencům vedlo mnoho z nich k pochybnostem, zda je použití dolaru v jejich zájmu, napsal Daily Telegraph.

Ilustrační foto
7. dubna 2019 - 10:10

Jak noviny poukázaly, země začínají hledat alternativy, které by umožnily obejít se bez americké měny.

Dolar se pohybuje směrem k nepoužitelnosti, protože americká politika nalaďuje další země proti americké měně, uvedl The Daily Telegraph.
 
Jak publikace připomněla, díky Saudské Arábii se dolary staly nejdůležitější měnou na světě. V sedmdesátých letech se světový lídr v oblasti těžby ropy dohodl, že je bude používat při výpočtech prodeje surovin, a tak se objevily „petrodolary“. Tento krok prudce zvýšil celosvětovou poptávku po dolarech, čímž jim zajistil status světové rezervní měny.
 
Nynější agresivní chování Ameriky vůči jeho protivníkům a spojencům však vedlo mnoho zemí k tomu, aby začaly pochybovat, zda je použití americké měny v jejich zájmu.
 
„Kvůli agresivitě režimu (amerického prezidenta Donalda) Trumpa začínají země opouštět dolar a Rusko je v čele trendu dedolarizace,“ uvedl článek.


Jeho využití na komoditní burze a rezervní měně vedlo k vysoké poptávce po amerických vládních dluhopisech. Kvůli sankcím Washingtonu proti Rusku musel Vladimir Putin hledat způsoby, jak se na chvíli vzdát dolaru.
 
Výsledkem je, že americká měna nyní tvoří pouze 22% celkových rezerv centrální banky Ruska, zatímco v polovině roku 2017 to bylo 46%. Namísto toho centrální banka nakoupila 274 tun zlata a na to vynaložila zhruba 11 miliard dolarů.
 
Ale nejen Rusko chce opustit dolar. Rovněž Čína začala před rokem realizovat několik kontraktů, kde měna pro výpočet se stal jüan. Navíc, evropské země také považují odmítnutí dolaru za výhodné. Rostoucí antagonismus mezi západními zeměmi, včetně hrozeb Washingtonu vyvolat rozsáhlou obchodní válku s Evropou, vedl k tomu, že spojenci USA také přehodnocují svůj postoj k americké měně.

„Vyloučení politických nepřátel z globálního dolarového systému bude nadále používáno jako zbraň, kterou lze použít z rozmaru Washingtonu. Čím aktivněji bude dolar používán jako zbraň proti jednotlivým zemím, tím větší je pravděpodobnost, že tyto země budou hledat alternativy k obcházení americké měny. Ačkoli to bude nějakou dobu trvat, než se dolar svrhne z trůnu, současná americká politika může urychlit jeho pokles coby preferované rezervní měny,“ dodal Daily Telegraph.

(kou, prvnizpravy.cz, telegraph.co.uk, foto: arch.)