Svátek má: Jitka

Zprávy

Velikost textu:

Téměř dvě stě tisíc obyvatel z Balkánu žádá o německá víza

Téměř dvě stě tisíc obyvatel z Balkánu žádá o německá víza

Desítky tisíc lidí v zemích západního Balkánu v současné době čekají, až budou moci požádat o vízum k přesunu do Německa.

Ilustrační foto
14. dubna 2020 - 09:01

V německých diplomatických misích v Albánii, Bosně a Hercegovině, Kosovu, Severní Makedonii, Černé Hoře a Srbsku je tedy celkem 192 263 registrací. Podle ministerstva jsou čekací lhůty na projednání víz ve většině diplomatických misí více než jeden rok. V kosovské Prištině se v březnu pořádaly schůzky s lidmi, kteří se zaregistrovali už v listopadu 2017. V Prištině je celkem 78 005 žádostí o víza.

V současné době není jasné, co se stane s daty těch dalších po skončení platnosti takzvaného nařízení o západním Balkánu. Toto vstoupilo v platnost v lednu 2016 a jeho cílem bylo usnadnit přístup k pracovním vízům. Platnost nařízení končí 31. prosince, pokračování je otevřené. Spolkový úřad pro zahraniční věci oznámil: „V pravý čas bude přijato rozhodnutí o tom, jak se vypořádat s požadavky na udělení víza, které nemusí být doručeny po uplynutí platnosti nařízení o západním Balkánu.“


Celkově se od roku 2015 počet víz vydaných na západním Balkánu více než ztrojnásobil, a to v roce 2019 na necelých 65 000. V loňském roce byla v téměř 27 300 případech vydána pracovní víza. Bylo však zamítnuto více než 8 600 žádostí. Druhým nejčastějším důvodem pro udělení víza bylo sloučení rodiny.

(rp,prvnizpravy.cz,politikstube,,foto:arch.)