Svátek má: Liliana

Zprávy

Velikost textu:

The Guardian: Jsme na kraji propasti! Britové byli brexitem podvedeni!

The Guardian: Jsme na kraji propasti! Britové byli brexitem podvedeni!

Nedávno britští úředníci, včetně Borise Johnsona, tvrdili, že uzavření obchodní dohody s EU bude snadný úkol. Lhali a nyní občané Spojeného království za tuto lež zaplatí.

Ilustrační foto
13. prosince 2020 - 07:20

Den předtím šéf britské vlády vyzval své spoluobčany, aby se připravili na „tvrdý“ brexit, protože jednání s Bruselem se dostala do slepé uličky. Scénář, který podpořilo jen několik radikálních stoupenců odchodu z EU, se stává realitou a zároveň katastrofou pro Británii, píše The Guardian. Publikace zároveň připomněla, že vůdci království přísahali, že se to nikdy nestane.

To, co se nyní děje na vyjednávací platformě mezi Spojeným královstvím a EU, je přesný opak toho, co kdy slíbili obhájci brexitu. Ve volebním závodě prohlásili, že obchodní dohoda s Evropskou unií bude „nejjednodušší dohodou v historii lidstva“. Došlo to do toho, že David Davis, tehdejší ministr pro brexit, přišel do prvního kola jednání, aniž by s sebou vzal jediný dokument.

„Bez dohody neexistuje žádný plán, protože se dočkáme velké dohody,“ citoval Borise Johnsona The Guardian z července 2017.


Nyní je jasné, že to všechno byla lež, píšou noviny, ale celá tato lež bledne ve srovnání se škodami, které zemi způsobí „tvrdý“ brexit. Britský HDP se sníží nejméně o 2%, nepočítáme-li 4% ztráty již spojené s brexitem. Britský vývoz bude narušen. Více než 50% dovozu, včetně dodávek potravin a léků, bude také paralyzováno nebo bude mnohem dražší. A to vše, "zatímco Británii vládne hlad".

Změny také vytlačí zahraniční investory z Británie. Společnost Nissan již uvedla, že její závod v Sunderlandu nebude normálně fungovat bez dohody s EU.

Takové krizi by bylo možné se vyhnout, nebýt myšlenky britské suverenity, která utkvěla v myslích konzervativců, píše The Guardian. Konzervativci nyní věří, že dohoda by porušila tento „posvátný princip“, ačkoli každá dohoda zahrnuje ústupky. Ačkoli publikace nevylučuje, že na poslední chvíli je možný radikální obrat, Johnson se prohlásí za hrdinu, který provedl průlom, a Londýn a Brusel označují „tvrdý“ brexit za nejpravděpodobnější scénář.

„To je vyhlídka, které čelíme tento víkend. Jsme na okraji propasti, vedeni těmi, kteří slíbili, že existuje jiná cesta. A nyní se nás chystají vtáhnout do propasti,“ dodává publikace.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)