Svátek má: Zuzana

Zprávy

Velikost textu:

The Hill: Američané nedůvěřují médiím. A není divu!

The Hill: Američané nedůvěřují médiím. A není divu!

Nedávný průzkum veřejného mínění ukázal, že téměř nikdo v USA nyní nedůvěřuje médiím, píše publicista The Hill Bernard Goldberg.

Ilustrační foto
4. září 2020 - 11:04

Podle něj to není překvapující, protože mnoho Američanů již dávno pochopilo, že většina novinářů sleduje své sobecké politické cíle.

„Není žádným překvapením, že Američané nedůvěřují neobjektivním médiím,“ napsal publicista The Hill Bernard Goldberg.

Nedávný společný průzkum nadace Gallup/Knight Foundation zjistil, že médiím dnes téměř nikdo nedůvěřuje.

„Chápu, že to lze jen stěží nazvat „nejnovější zprávou". Mnozí z nás už dávno pochopili, že většina novinářů sleduje své sobecké politické cíle,“ poznamenal autor.

Nejnovější údaje však přispívají k velmi nepříjemnému obrazu: 86% Američanů tvrdí, že ve zpravodajství je buď „přílišné množství“, nebo „velké množství“ politické předpojatosti.

„Je to ohromující. Téměř devět z deseti Američanů věří, že novináři zkreslují zprávy,“ zdůraznil článek.

Zatímco mezi republikány má 71% negativní přístup k médiím, zatímco u demokratů pouze 22%. A to není překvapující, poukázal autor. Pouze malý počet demokratů považuje novináře za zaujaté, protože se jim líbí zprávy, které dostávají od mainstreamových médií.

„A opravdu, proč by si měli myslet něco jiného? Koneckonců, liberální novináři dávají demokratům přesně ten druh předpojatých zpráv, které potřebují,“ poznamenal autor.


Například když si demokratický prezidentský kandidát Joe Biden vybral senátorku Kamalu Harrisovou za kamarádku, The New York Times ji okamžitě nazval „umírněnou pragmatičkou“.

A tyto noviny v tom nebyly samy. Associated Press a Los Angeles Times označili Harrisovou za „centristu“. Moderátor ABC News George Stephanopoulos řekl: „Kamala Harrisová patří k centristickému, umírněnému křídlu Demokratické strany.“

Harrisová může být pro liberální novináře umírněná nebo centristická, ale politicky neutrální GovTrack.us, který sleduje zákony amerického Kongresu, uvažuje jinak. Analýza provedená publikací ukázala, že v roce 2019 byla Harrisová „nejliberálnější“ ze všech 100 amerických senátorů na základě návrhů zákonů, které podepsala.

Přesto ji mainstreamová média dnes nazývají „umírněnou“ a „centristickou“.

„Když jsem psal svou první knihu „Předpojatost“ o liberálním přístupu ke zprávám, kritici řekli, že z pohledu vnějšího pozorovatele je předpojatost toto: pokud si myslíte, že jsou novináři předpojatí, pak to znamená, že jste ve skutečnosti předpojatí vy," uvedl se smutnou ironií autor.

Přesně tak mnoho moderních novinářů argumentuje: když jsou kritizováni, zaujmou kruhovou obranu, odmítají přijímat vinu a místo toho obviňují vás.„Není tedy překvapením, že téměř devět z deseti Američanů si myslí, že novináři jsou politicky předpojatí. Ale měl by nás znepokojit ještě jeden problém: právě teď je příliš mnoho nekompetentních novinářů,“ dodal publicista The Hill Bernard Goldberg.

Nutno dodat, že „předpojatost“ se netýká jen amerického mediálního mainstreamu. V českých médiích hlavního proudu je to stejné. Stačí vyslovit určitá slova (třeba jako „Zeman“ nebo „Babiš“, „Rusko“ a „Čína“) a ze stránek předpojatých a nekompetentních novinářů se jako na povel line vlna negace, která bourá všechny ohledy na objektivitu.

(kou, prvnizpravy.cz, thehill.com, foto: arch.)