Svátek má: Hana

Zprávy

Velikost textu:

The National Interest: Kde by mohla začít světová válka?!

The National Interest: Kde by mohla začít světová válka?!

Americká analytická publikace The National Interest označila regiony, kde by v roce 2019 mohla začít třetí světová válka. A pesimisticky dodává, že klidnější minulost už byla.

Ilustrační foto
25. prosince 2018 - 10:15

Mezi nimi je Jihočínské moře. Podle autora článku profesora Roberta Farleye, když se vztahy mezi Spojenými státy a Čínou zhorší, jejich konflikt může překročit rámec ekonomických sankcí a celních sporů.

Novinář jmenoval Ukrajinu dalším možným místem k zahájení války a zmínil se o nedávném incidentu v Kerčském průlivu. Současně se domnívá, že Rusko má před volbami ukrajinského prezidenta jen málo zájem „porušovat status quo".

„Vzhledem k pokračujícímu napětí mezi Ruskem a Spojenými státy může dokonce i malý šok narušit citlivou rovnováhu, která v posledních letech přetrvává a uvrhává východní Evropu do chaosu," varoval Farley.


Třetí „horkou" oblastí podle profesora je Perský záliv, kde vzrůstá napětí kvůli ekonomickému tlaku Spojených států na Írán, konflikty v Jemenu a Sýrii. Při strategickém významu oblasti může jakýkoliv krok projevu nestability vést k otevřenému konfliktu mezi USA a Ruskem a dokonce i Čínou.

Čtvrté ohnisko, podle jeho názoru, je i nadále Korejský poloostrov, přes kroky Spojených států a KLDR. Vše se může zhroutit v jakýkoliv moment, počítaje rovněž rozpory mezi Čínou a Japonskem ohledně korejského problému.

Farley poznamenal, že i v jiných státech mohou vzniknout horké body. Dosavadní pevné základy – rozpad vojenské hegemonie USA a jejích světového pořádku znamená, že „blízká budoucnoust bude nebezpečnější, než nedávná minulost“.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)