Svátek má: Luboš

Zprávy

Velikost textu:

The National Interest: Ruské námořnictvo se nám mění před očima

The National Interest: Ruské námořnictvo se nám mění před očima

Transformace ruského námořnictva na menší lodě se zrychluje. Vyřazuje se z provozu více velkých lodí a nastupují menší plavidla - nová i modernizovaná - a mění to, co bylo kdysi hlavní globální silou, na nový druh regionální flotily.

Ilustrační foto
17. srpna 2019 - 11:03

O přeměně ruského námořnictva píše David Axe, redaktor  The National Interest.

Ruské námořnictvo 14. srpna 2019 dokončilo klíčový test modernizované raketové korvety. Zkouška podtrhuje vývoj ruské flotily ze síly dominující několika velkými plavidly na loďstvo s větším počtem menších lodí.

Vylepšená raketová korveta Tornádo (rusky Смерч) provedla v Japonském moři cvičení s ostrými střelbami, informovala ruská státní tisková agentura TASS s odvoláním na tiskovou kancelář ruské tichomořské flotily.

„Dnešní modernizovaná malá raketová loď Tornádo provedla v souladu s plánem loďařských projektantů stavitelů řadu raketových střeleb  na námořní a vzdušný cíle,“ uvedla tisková kancelář TASS.

Po nedávných upgradech se Tornádo může pochlubit 30 milimetrovými a 76 milimetrovými děly, baterií malých raket typu země-vzduch a protiletadlovými raketami Uran, které jsou ekvivalentem raket Harpoon USA Navy.

Tornádo je v ruské flotile jednou ze 150 korvet, hlídkových lodí a minolovek, každá s výtlakem  jen několik tisíc nebo několik set tun vody. Ruské námořnictvo operuje na méně než 30 velkých, oceánských fregat, torpédoborců a křižníků.

Americké námořnictvo naproti tomu má jen několik desítek malých bojových lodí a více než 100 velkých. Americká a ruská flotila jsou protiklady, z nichž každá odráží strategii jejich země, historii, průmysl a geografii.

Americká flotila, podporovaná výkonným a technologicky vyspělým průmyslem, upřednostňuje velké lodě kvůli jejich schopnost nasazovat velké vzdálenosti na podporu intervencionistické zahraniční politiky.Ruská flotila se naproti tomu spoléhá na loděnice, které spolehlivě mohou produkovat pouze malá plavidla. Naštěstí pro Moskvu jsou menší lodě vhodné pro strategické zaměření Ruska..
 
Transformace ruského námořnictva na flotilu malých lodí se zrychluje. Vyřazuje se z provozu více velkých lodí a nastupují menší plavidla - nová i modernizovaná - a přeměňují to, co bylo kdysi hlavní globální silou, na nový druh regionální flotily.

V dubnu 2019 se Kreml rozhodl demontovat, nikoli přepracovat dva bitevní křižníky třídy Kirov. Moskva rovněž uvažovala o vyřazení své jediné letadlové lodi Admirála Kuzněcova, aby neutrácela peníze za údržbu a modernizaci..

Po havárii v roce 2018 v suchém doku PD-50, Kreml v polovině roku 2019 signalizoval, že se pokusí opravit stárnoucí letadlovou loď v kombinaci dvou menších suchých doků.

Nové lodě, které Rusko kupuje, jsou raketové korvety s výtlakem maximálně 5 000 tun vody. Naproti tomu americký torpédoborec má výtlak 9 000 tun.

Kreml koupil v roce 2018 jen čtyři nové válečné lodě, všechny korvety. Tyto lodě jsou sice malé, ale obsahují i velkou palebnou sílu. V posledních letech korvety z flotily Kaspického moře vypálily raketové střely s dlouhým doletem Kalibr na cíle v Sýrii - to vše bez toho, aby opustily ruské vody.

Ale čísla to říkají. Jak se transformuje, ruské námořnictvo podle většiny metrik zaostává za americkým a čínským námořnictvem. V roce 2019 má ruská flotila 360 lodí, podle velitele amerického námořnictva Keitha Pattona, psaní pro Centrum pro mezinárodní námořní bezpečnost. Čínská flotila má naopak 624 válečných lodí.

Americká flotila zároveň má pouze 333 „bojových“ lodí. Americké lodě jsou však v průměru mnohem větší než čínské a ruské lodě. Americká flotila celkem měla výtlak 4,6 milionu tun vody. Čínská flotila 1,8 milionu tun a ruská flotila jen 1,2 milionu tun.

Snad nejzřejmější je, že americká flotila může nést přibližně 12 000 útočných střel. Čínské lodě celkem mohou nést 5 200 raket. Ruská flotila, navzdory upgradu, jako jsou ty na Tornádu, nepřesahuje více než 3 300. A toto číslo by mohlo klesnout, protože jsou vyřazovány větší staré válečné lodě a nahrazovány malými..

(rp,prvnizpravy.cz,ni, foto:arch.)