Svátek má: Žofie

Zprávy

Velikost textu:

Time: Zkouška nové americké rakety potvrdila obavy Moskvy!

Time: Zkouška nové americké rakety potvrdila obavy Moskvy!

Pentagon otestoval pozemní křídlatou raketu, která byla dříve zakázána Smlouvou o INF, píše Time.

Odpálení nové americké křídlaté rakety
23. srpna 2019 - 04:52

Nový komplex používá stejné odpalovací zařízení Mk-41 jako americký systém protiraketové obrany v Evropě. V důsledku toho se ukázalo, že dlouhodobé znepokojení Ruska, že by americký systém protiraketové obrany mohl být použit k útoku, byly „zcela odůvodněné“, uvádí se v publikaci.

Spojené státy testovaly nový pozemní mobilní raketový systém. Toto vypuštění znamená „novou éru“ pro americké ozbrojené síly, která začala nedávným rozpadem Smlouvy o likvidaci raket středního a kratkého doletu (INF), píše Time.

Podle Pentagonu bylo testovacím místem pro novou zbraň tréninkové středisko amerického námořnictva na ostrově San Nicholas, ležící na pobřeží Los Angeles. Křídlatá raketa přeletěla přes 310 mil, než zasáhla cíl. Zástupci ministerstva uvedli, že údaje získané během zkoušek pomohou „budoucímu rozvoji vojenského potenciálu na střední vzdálenosti“.
 
Nová americká raketa byla dříve zakázána Smlouvou o INF. Tato dohoda, podepsaná vůdci Spojených států a Sovětského svazu v roce 1987, vedla k odstranění celé třídy jaderných zbraní, připomínají noviny.
 
Podle Time nařídila smlouva oběma supervelmocům zničit více než 2600 pozemních raket doletem 310 až 3420 mil. Věřilo se, že zbraně tohoto typu destabilizují evropský kontinent, protože je lze použít k zahájení jaderného úderu „odkudkoli bez včasného varování“.
 
Americký test raketové rakety středního doletu slouží jako „přímá reakce“ na rozmístění vlastní rakety 9M729 Ruskem, která prý porušuje Smlouvu o INF. Od května 2013 se Obamova administrativa neúspěšně pokusila přesvědčit Kreml, aby opustil vývoj těchto zbraní. Trumpova administrativa se rozhodla odstoupit od smlouvy úplně a vytvořit si vlastní raketu, uvádí článek.

 
Pentagon zdůrazňuje, že řízená střela byla nejaderná. Zhroucení Smlouvy o INF, spojené s novými testy zbraní, se však vyvolává obavy z rostoucího závodu ve zbrojení, poznamenává Time.
 
Testovací video zveřejněné na internetu ukazuje, jak řízená střela „Tomahawk“ letí z vertikálního nosiče Mark 41 (Mk-41). Tyto záběry jsou velmi důležité, protože potvrzují jednu z „největších obav“ Moskvy o amerických systémech protiraketové obrany v Polsku a Rumunsku, upozorňuje publikace.
 
Po léta si Rusko stěžovalo, že tyto systémy protiraketové obrany pomocí raketových odpalovacích zařízení Mk-41 mohou být přeměněny na útočné systémy, které porušují Smlouvu o INF, když se nahradí rakety SM-3 raketami „Tomahawk“. V reakci na to Spojené státy uvedly, že Mk-41 nespadal pod zákaz Smlouvy o INF, protože nikdy netestoval pozemní raketu. „Možná, že to tak bylo, ale obavy Kremlu se zdály být opodstatněné," tvrdí Time.
 
Dosud není jasné, co přesně Pentagon hodlá dělat s novým raketovým systémem středního doletu, který je stále v rané fázi testování. Americké úřady nehlásily umístění těchto zbraní. Ministr obrany země, Mark Esper, nicméně nevylučuje možnost, že kromě Evropy budou rozmístěny rakety v Asii , aby „odrazily“ Čínu.

Time s lehkostí přebírá tvrzení Washingtonu, že ruská raketa  9M729 porušovala Smlouvu o INF, ale zapomíná dodat nejen skutečnost, že Rusové tuto střelu předvedli zahraničním atašé  (čehož se Američané odmítli zúčastnit), ale také že pro své tvrzení nemají Spojené státy žádné důkazy.

Vzhledem k uvedenému testu – raketu bylo nutné nějakou dobu vykonstruovat a plán na vypovězení jaderné smlouvy tedy zrál dlouho dobu  – je zcela očividné, že Washington prostě a jednoduše lhal, aby si zajistil záminku pro vypovězení IFN k okamžité výrobě pozemních křídlatých raket středního a krátkého doletu zpočátku zaměřených proti Číně. A nikdo nemůže garantovat, že nebudou umístěny i v Evropě. Agresivní přístup Washingtonu ve své snaze upevnit si světovou dominaci svědčí také o tom, že je mu naprosto lhostejné, že dojde k bezpečnostní nestabilitě, která směřuje k jedinému – jadernému střetu.

(kou, prvnizpravy.cz, time.com, foto: repro pentagon)