Svátek má: Doubravka

Zprávy

Velikost textu:

Times: Afghánská armáda vycvičená silami NATO se připojuje k Talibanu

Times: Afghánská armáda vycvičená silami NATO se připojuje k Talibanu

Zdroje britských ozbrojených sil naznačují, že afghánští vojáci, vycvičení britskými a americkými specialisty, přecházejí na stranu Talibanu, píše The Times.

Ilustrační foto
9. září 2021 - 04:20

Britské ministerstvo zahraničí však zdůraznilo, že neexistuje žádný důkaz, že by Afghánci, vycvičení silami NATO, bojovali na straně Talibanu.

„Předpokládá se, že afghánští vojáci vycvičení Brity a Američany stojí na straně Talibanu *, uvádí The Times s odvoláním na zdroje z britské armády.

Britští důstojníci analyzovali zejména fotografie Talibanu zveřejněné v posledních dnech, a to i po bitvě u Pandžšíru, a dospěly k závěru, že zástupci Talibanu předvádějí techniku, kterou Afghánce naučili experti NATO.
 
Zejména to naznačuje způsob, jakým ozbrojenci drží své zbraně. Britská a americká armáda školila Afghánce v bezpečnostních technikách - střelci se učí držet ukazováček vytažený mimo kryt spouště, což zabraňuje možnosti náhodného výstřelu. Zástupci Talibanu přitom své samopaly obvykle drží „nahodile“.
 


Neexistuje žádné oficiální potvrzení, že by se Brity vyškolené afghánské síly postavily na stranu Talibanu. Spekuluje se však, že bývalým afghánským vojákům možná nezbude nic jiného, než po americkém stažení ze země vzít do ruky zbraně a bojovat po boku Talibanu.
 
Skutečnost, že Afghánci vycvičení britskými a americkými specialisty bojují na straně Talibanu, naznačuje i fakt, že v Pandžšíru „ nezabíjejí mnoho lidí “.
 
Zdroj deníku The Times na britském ministerstvu zahraničí však tento návrh odmítl s tím, že každý „ kompetentní “ voják je vyškolen v oblasti bezpečnosti zbraní. Ministerstvo nemá „ žádný důkaz, který by potvrdil zprávy o tom, že se bývalí vojáci afghánských bezpečnostních sil přidali k Talibanu “.


(rp,prvnizpravy.cz,times, foto:arch.)