Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

Times: Británie agresivně hledá slabiny Ruska u jejího pobřeží!

Times: Británie agresivně hledá slabiny Ruska u jejího pobřeží!

Od konce srpna britské letectvo a námořnictvo, jako součást sil NATO, zvýšily svoji přítomnost v Černém moři a Arktidě, uvádí The Times.

Ilustrační foto
20. září 2020 - 10:16

Podle deníku ozbrojené síly země posílají letadla a lodě k ruskému pobřeží, aby shromažďovaly rozvědné informace. Jen nedodává, že královské námořnictvo a letectvo jednají jako správní poddaní americkým ozbrojeným silám ve velmi nebezpečné a provokativní hře.

Královské letectvo a královské námořnictvo Velké Británie významně zvýšily hlídky u ruského pobřeží v rámci „bezprecedentní“ operace, jejímž cílem je přinutit Rusko do obranné pozice, uvedly The Times.

Podle novin, od posledního srpnového týdne již bylo k ruskému pobřeží Černého moře a na pobřeží poloostrova Kola v Arktidě odesláno 28 britských letadel. Víceúčelové stíhačky Eurofighter Typhoon, tankovací letadla Airbus A330 MRTT, průzkumná letadla Sentinel a RC-135, jakož i letouny včasného varování Sentry E-3 byly vyslány k ruskému pobřeží ve formacích až pěti letadel.

Podle zdrojů z britských ozbrojených sil a ze stránek pro sledování letadel poprvé letěl Eurofighter Typhoon nad Ukrajinu asi před dvěma týdny, ale od té doby se hlídky nad Černým mořem zintenzivnily. Poprvé byli navíc bitevnici vysláni za polární kruh, aby hlídkovali v Murmanské oblasti, kde se nacházejí hlavní základny ruských ponorek.

Jak The Times zjistily, britská fregata HMS Sutherland byla poslána do regionu jako součást flotily, jejíž součástí byly také americké a norské válečné lodě.

Ve středu byla navíc do Černého moře vyslána průzkumná fregata HMS Enterprise. A v sobotu britské ministerstvo obrany oznámilo, že 250 vojáků 16. výsadkové útočné brigády se zúčastnilo cvičení NATO na Ukrajině.


Bývalý pilot britského letectva Andrew Brooks tvrdí, že to všechno byla reakce na nejnovější akce Ruska, které bylo na Západě obviněno z otravy ruského bloggera Alexeje Navalného a aktivace letectva země nad Severním mořem.

„To je znamení, že jsme se konečně přestali bavit o reakci a přešli v reakci. Jdeme na „dvorek“ Ruska a vzdorujeme jeho agresi,“ řekl Brooks (což britským novinám nepřipadá podivné a ani si poněkud odporující – pozn. red.).

Podle pilota ve výslužbě britské letecké a námořní hlídky rozhněvaly Rusko a přinutily jej k odvodu bitevniků, lodí a ponorek, což umožnilo špionážním letounům Royal Air Force shromažďovat zpravodajské informace.

Anonymní zdroj britské tajné služby The Times uvedl, že shromážděné informace pomohou „identifikovat zranitelná místa našich protivníků a pokusit se je použít“.

Současně je podle ministra obrany Bena Wallaceho cílem hlídkování v Arktidě zachování „svobody plavby“. Wallace zdůraznil, že Spojené království „má odpovědnost za podporu spojenců v Arktidě, jako je Norsko, za účelem zachování bezpečnosti a stability v regionu“ (což ve výše uvedeném kontextu zní jako naprosto prázdná propagandistická fráze, za níž se skrývá mnohem temnější skutečnost, neboť si lze položit otázku: Pro Rusko neplatí možnost svobodné plavby? – pozn. red.).

Dodejme jen, že ministerstvo obrany Ruské federace 18. září oznámilo prudký nárůst vojenské aktivity sil NATO v blízkosti ruských hranic a nebezpečí dalšího zhoršení situace. U hranici Ruska bylo za týden zaznamenáno 44 cizíh průzkumných letadel. Navéc v září americké bombardéry poprvé simulovaly útoky řízenými střelami proti Rusku nad Černým mořem a přelety průzkumných letadel aliance poblíž Krymu se meziročně zvýšily o 61%.

(kou, prvnizpravy.cz, thetimes.co.uk, foto: arch.)