Svátek má: Silvie

Zprávy

Velikost textu:

Times: Druhá vlna koronaviru, ale britská vláda váhá s karanténou

Times: Druhá vlna koronaviru, ale britská vláda váhá s karanténou

Premiér Boris Johnson uvedl, že ve Velké Británii začala druhá vlna koronaviru, která může vyžadovat zpřísnění omezujících opatření, uvádí The Times.

Boris Johnson, premiér Velké Británie
20. září 2020 - 11:04

Ačkoli Johnson nazval všeobecnou karanténu „posledním opatřením, které někdo chce“, britský vládní zdroj uvedl, že předseda vlády požádal úředníky, aby nasimulovali ekonomický dopad dvoutýdenní karantény.

Britský premiér Boris Johnson se v příštích několika týdnech připravuje na nárůst úmrtí na koronavirus v zemi. Britští vládní zdravotní poradci varují, že nevidí žádnou důvěryhodnou alternativu k nové karanténě.

Hlava státu tak varovala, že Spojené království „čelí druhé vlně“ koronaviru a jeho opětovné šíření v zemi je „nevyhnutelné“.

Vládní Společné centrum biologické bezpečnosti uvedlo, že země nyní zaostává o šest týdnů za Španělskem, kde bylo ve čtvrtek hlášeno 239 úmrtí COVID-19.

V pátek počet denně potvrzených případů onemocnění poprvé za měsíc dosáhl 4 tisíc a činil 4 322. Navíc poprvé od července celkový počet pacientů hospitalizovaných s COVID-19, který se zvýšil o 134, přesáhl tisíc lidí - v nemocnicích léčených pna toto onemocnění je 1020 Britů. V předvečer koronavirus zabil 27 lidí, takže na začátku víkendu virususmrtil ve Velké Británii 41 732 lidí.

V uplynulém týdnu se navíc vyskytla ohniska ve 228 pečovatelských domech. Ve stejné době byl koronavirus detekován v 94 školách a 43 kancelářích.


V pátek během své návštěvy v Oxfordu Johnson zdůraznil, že zavedení všeobecné karantény je „posledním opatřením, které by si každý přál“, ale připustil, že vláda uvažuje o zpřísnění omezujících opatření zavedených tento týden.

„Chceme udržet ekonomiku co nejotevřenější. Nemyslím si, že by někdo chtěl druhou karanténu, ale je zřejmé, že když se podíváme na to, co se děje, musíme si klást otázku, zda bychom měli jít nad rámec „pravidla šesti“, které bylo přijato v pondělí,“ řekl Johnson.

Jak noviny uvádí, předseda vlády požádal vládu o simulaci ekonomických důsledků národní karantény po dobu dvou týdnů. V souladu s touto možností budou v zemi uzavřeny všechny zábavní podniky. Předpokládá se, že karanténa se může shodovat se školními prázdninami na konci října nebo může být odložena na pozdější datum.

Když byl dotázán na možnost prodloužení školních prázdnin v říjnu z jednoho na dva týdny, Johnson řekl, že nechce zavírat školy.

Podle zdroje The Times, navzdory skutečnosti, že každý týden, dokud není znovu oznámena dočasná karanténa, se počet případů onemocnění zdvojnásobuje, vláda musí „seriózně pracovat na řadě otázek, nejen v lékařském, ale i v ekonomickém plánu“ a teprve poté bude přijato konkrétní rozhodnutí.

Britští zdravotní odborníci zároveň zdůrazňují, že současná epidemiologická situace v zemi je podobná situaci ve Velké Británii na konci března - začátkem října. V tomto ohledu odborníci poukazují na potřebu zavést novou karanténu, která podle nich „funguje“.

Vláda nicméně upozorňuje na nutnost čekat dva týdny, než bude zřejmé, zda přijetí „pravidla šesti“ stačilo ke kontrole šíření koronaviru v zemi, podle níž je lidem zakázáno shromažďovat se ve společnosti více než šesti lidí.

(kou, prvnizpravy.cz, thetimes.co.uk, foto: arch.)