Svátek má: Ambrož|Benjamín

Zprávy

Velikost textu:

Times: I přes sliby Rijád nesnížil počty trestu smrti!

Times: I přes sliby Rijád nesnížil počty trestu smrti!

Ačkoli saúdské úřady ujišťovaly, že provádějí liberální reformy a minimalizují uplatňování trestu smrti, jejich slova nejsou pravdivá.

Poprava mečem v Saúdské Arábii
17. dubna 2020 - 10:15

Během posledních pěti let se počet poprav za politické zločiny v království zvýšil, poukázaly The Times.

V Saúdské Arábii se počet rozsudků smrti zdvojnásobil poté, co se zemi dostal k moci král Salman. Během pěti let jeho vlády bylo popraveno 800 lidí, uvedly The Times.

Britská skupina pro lidská práva Reprieve spočítala, že poté, co nový král nahradil svého liberálnějšího bratra Abdullaha na trůně, počet poprav vzrostl. Je to částečně kvůli skutečnosti, že trest byl uplatňován vůči politickým vězňům, včetně účastníků a organizátorů demonstrací.
 
„Abychom pochopili, proč se počet poprav zdvojnásobil za krále Salmana, podívej se, kdo je v Saúdské Arábii odsouzen k smrti," poukázala Maya Foaová, ředitelka Reprieve. „Království pokračuje v popravách lidí za nefatální zločiny související s drogami, což jasně porušuje mezinárodní právo, a v loňském roce bylo popraveno 37 lidí za politické zločiny, včetně dětí."

 
V roce 2019 bylo v Saúdské Arábii popraveno 185 osob, což byl rekordní počet za posledních několik let. To se odehrálo v rozporu s příslibem vůdců země znovu přehodnotit svůj postoj k trestu smrti, upozornila publikace.
 
Když král Salman přišel k moci, přenesl většinu řízení Saúdské Arábie na svého milovaného syna, korunního prince Mohammeda. Ten nastínil program sociálních reforem zaměřených na modernizaci země. V jednom z rozhovorů prohlásil, že bude připraven k otevřenější diskusi o lidských právech a že chce vytvořit právní rámec pro používání trestu smrti tak, aby bylo „minimalizováno“


Ale slova neodpovídají skutkům. 2. ledna 2016 provedly královské úřady první hromadné popravy za několik desetiletí a zabily 47 lidí najednou. Většina z nich byla členy al-Káidy , ale několik z nich bylo ze šíitské menšiny, včetně kazatele Nimra al-Nimra, jehož smrt vyvolala v Íránu protesty.

 
„Vysoká frekvence trestu smrti, navzdory ujištění korunního prince Mohammeda bin Salmana, odhaluje falešnost jeho slibů," řekl disident Ali al-Dubisi, který řídí Evropskou organizaci pro saúdská lidská práva.

(kou, prvnizpravy.cz, thetimes.co.uk, foto: arch.)