Svátek má: Vendelín

Zprávy

Velikost textu:

Times: Írán reagoval na vraždu Sulejmáního „raketovým deštěm“!

Times: Írán reagoval na vraždu Sulejmáního „raketovým deštěm“!

Teherán zahájil raketový útok na vojenské základny v Iráku, kde jsou rozmístěny americké jednotky, čímž reagoval na atentát na íránského generála Kásima Sulejmáního, sdělil deník The Times.

Ilustrační foto
8. ledna 2020 - 07:44

Jak poznamenal pozorovatel publikace, íránská operace, během níž bylo vypuštěno asi tucet raket, je plně v souladu s dřívějšími íránskými varováními o „symetrické“ odpovědi, ale jestli to za symetrické bude považovat i Trump, je velkou otázkou. Podle deníku se to rovná vyhlášení války Spojeným státům.

Írán „brzy ráno podnikl úder“ za atentát na generála Kásima Sulejmáního Washingtonem, když „vypustil raketovou vlnu na velkou leteckou základnu v Iráku“, sdělily britské noviny The Times s odvoláním na íránskou státní televizi a zdroje v amerických zpravodajských agenturách.

Podle novin íránské televizní kanály uvedly, že Teherán vypustil „desítky“ raket středního doletu na základnu Ajn Al-Assad v provincii Anbar ve východním Iráku. Zároveň z místa hlásí, že zasáhly základnu devětkrát.

Zástupci Íránských islámských revolučních gard (IRGC) uvedli, že útok byl proveden v rámci operace nazvané „mučedník Sulejmání“ a „zjevně vyjádřil přímou hrozbu iráckým ozbrojeným silám“, které „formálně hovoří o britských a amerických armádách jako hostitel“, napsal The Times. „Varujeme všechny spojence Ameriky, kteří dali své základny k dispozici její teroristické armádě: mohlo by být zasaženo jakékoli území, ze kterého jsou prováděny agresivní akce proti Íránu," cituje publikace oficiální prohlášení IRGC.

Úřady v kurdské autonomní oblasti zase uvedly, že několik raket dopadlo na základnu ve městě Irbíl v severním Iráku, uvedly britské noviny.


Podle Pentagonu vypustil Írán celkově více než tucet balistických raket směrem k americkým cílům. „Tyto rakety byly bezpochyby vypuštěny z Íránu nejméně na dvě irácké vojenské základny, které hostily americké síly a jejich koalici v Al-Assadu a Irbílu," citoval The Times americké ministerstvo obrany.

Podle dosud nepotvrzených údajů byli zraněni iráčtí občané. Jak zdůrazňuje publicista The Times, několik set amerických a iráckých vojáků žije trvale v táboře Al-Assad a vojenský personál z Velké Británie a dalších států spojených s Washingtonem je nasazen rotačně.

Íránský ministr zahraničí Javad Zarif dříve slíbil, že podnikne „symetrickou“ reakci na atentát na generála Sulejmáního, který zemřel minulý pátek v Iráku po americkém raketovém útoku. Útok na základnu Al-Assad zapadá do hrozeb Teheránu, že budou zasaženy americké vojenské prostředky, ale zda americký vůdce Donald Trump bude považovat tento útok za „symetrický“, je velkou otázkou, klade otázku autor článku. Írán již prohlásil, že „opustí svou obvyklou praxi - zasahovat americké cíle pomocí skupin, které ovládá“, a přímo zaútočí na Spojené státy, což lze v Bílém domě vnímat jako vyhlášení války, zdůraznil novinář.

Jak zjistili reportéři The Times, Spojené království se v souvislosti se zhoršením situace v Íránu rozhodlo zdvojnásobit počet těžkých vojensko-transportních vrtulníků, které se nacházejí na dosah Bagdádu. V nejbližších dnech letectvo země vyšle do regionu, kde jsou již čtyři britské „Chinooky“ na základně v Irbílu, dalších pět takových vrtulníků z celkové flotily 60 letadel. The Times ví, kam budou helikoptéry zaslány, nicméně redakce novin „pro utajení“ souhlasila s nezveřejněním těchto údajů, zdůrazňuje článek. Podle publikace mohou být „Chinookové“ použity k evakuaci Britů z Iráku.

Celkem v Iráku působí 1400 britských vojáků a civilistů. Podle The Times britský ministr obrany Ben Wallace uvedl, že britské helikoptéry a válečné lodě byly uvedeny do nejvyšší pohotovosti, aby „poskytly podporu, pokud by to bylo potřeba“. Činitel také poznamenal, že část britské armády již byla evakuována ze „zelené zóny“ Bagdádu, kde jsou umístěny koaliční jednotky.

(kou, prvnizpravy.cz, thetimes.co.uk, foto: arch.)