Svátek má: Věroslav

Zprávy

Velikost textu:

Times: Na ulicích amerických měst je méně policie a více střelby

Times: Na ulicích amerických měst je méně policie a více střelby

Ve velkých městech ve Spojených státech počet trestných činů se střelnými zbraněmi prudce vzrostl.Současně, na pozadí protestů proti policejní brutalitě, se policisté snaží všemožně omezit svou činnost, uvádí The Times.

Ilustrační foto
28. června 2020 - 11:06

Americká města zvýšila počet trestných činů se střelnými zbraněmi. To vše se děje na pozadí probíhajících protestů proti policejní brutalitě, které nutí policisty, aby opustili ulice, píše The Times.

Policejní oddělení v New Yorku uvedlo, že za poslední tři týdny došlo k 125 přestřelkám. To je nejhorší červnový údaj od roku 1996. Kromě toho policejní odbory uvedly, že morálka je na „rekordně nízké úrovni“ a že město riskuje návrat do éry nekontrolovatelného zločinu.

Během minulého víkendu v Chicagu došlo k 104 zraněním lidí v důsledku střelných ran, 14 z nich zemřelo. Podle některých zpráv mezi policisty městské policie koluje textová zpráva, která je vybízí, aby čerpali nemocenskou dovolenou, a snížili počet zatčení ve službě.

Letos se počet stříleček v Chicagu zvýšil o třetinu. V jiných městech je zaznamenán podobný nárůst, a to i přesto, že došlo k poklesu jiných forem násilných trestných činů, upozorňuje publikace.


Snížení policejní aktivity bylo také pozorováno v Atlantě, kde byl policista obviněn z vraždy 27letého Raysharda Brookse, který byl během svého zatčení zastřelen. V letošním roce vzrostlo použití střelných zbraní ve městě o 10%.

Minulý víkend v Detroitu došlo k 18 přestřelkám, které vedly k úmrtím čtyř lidí. James Craig, šéf místní policie, předpokládá, že nárůst násilí je částečně způsoben karanténním stresem.

Kriminolog univerzity Missouri-St. Louis Richard Rosenfeld očekává, že v následujících měsících dojde ke zvýšení počtu vražd. Jako důvod uvedl odstranění omezení a snížení financování policie, zdravotnictví a sociálních služeb v souvislosti s hospodářským poklesem.

Připomněl, že v červenci končí státní program na pomoc nezaměstnaným. „To může vést některé lidi k zoufalství. Nejdůležitějším faktorem je sociální nestabilita, kterou jsme pozorovali v USA i v zahraničí v souvislosti s vraždou George Floyda a dalšími případy policejní brutality,“ uvedl Rosenfeld.

Podle něj podobné zločiny následovaly po zabití ze strany policie, což vedlo k protestům ve Fergusonu, Chicagu a Baltimoru. „Časově se to shodovalo se zvýšením počtu vražd. Existují všechny důvody (si myslet), že uvidíme totéž,dodal chmurně expert.

(kou, prvnizpravy.cz, thetimes.co.uk, foto: arch.)