Svátek má: Xenie

Zprávy

Velikost textu:

Times: Nespokojenost lidí tvrdě zaskočila evropské vůdce!

Times: Nespokojenost lidí tvrdě zaskočila evropské vůdce!

Mnohé evropské země byly zasaženy dávno nevídanými a bezprecedentními protesty, napsal britský deník The Times.

Země EU byly zasaženy nevídanými prostesty
25. prosince 2018 - 04:20

V souvislosti s těmito krizemi se otázka odchodu Spojeného království z EU jeví pro kontinentální vůdce jako na zanedbatelná obtíž, tvrdí noviny.

„Zatímco úředníci odjíždějí z Bruselu na tradiční dvoutýdenní prázdniny, mnozí se budou pečlivě vyhýbat myšlence na brexite. Je to jejich nejmenší starost," uvedly Tumes.

V Budapešti tisíce protestujících zaházeli toaletním papírem prezidentský palác. Demonstranti se postavili proti novému pracovnímu zákonu, které nazývají "otrokářským", a hrozí, že vyvolají generální stávku.
 
Ve Francii „nekompromisní" demonstranti ve žlutých vestách znovu postavili barikády. Ústupky prezidenta Emmanuela Macrona pomohly částečně snížit napětí, ale mohly jít proti rozpočtovým pravidlům EU, což může vést k tomu, že Brusel bude riskuovat ještě větší lidový hněv.
 
„Násilné protesty" v Belgii přispěly ke kolapsu koaliční vlády. A teď musí „domotat" do nových voleb.
 
„Toto je nejhorší zima nespokojenosti Evropy za mnoho let. A ukázalo se, že je pro kontinentální vlády naprosým překvapením," poznamenaly noviny.


Evropští vůdci, bez ohledu na jejich politické přesvědčení, jsou nuceni vypořádat se s řadou vnitřních krizí, které je vyvedly z rovnováhy. Příčiny konfliktu jsou různé a téměř nesouvisející. Ale spolu pomáhají vysvětlit, proč je brexit v EU vnímán jako drobné obtěžování.
 
„Brexit neohrožuje samotnou existenci EU, na rozdíl od jiných problémů. Migrace, krize v oblasti právního státu v Maďarsku a Polsku, stejně jako budoucnost eurozóny, všechny tyto tři problémy mohou EU zničit, ale Brexit nekoliv," řekl Ronan Makria, profesor na University College v Londýně.

 
V důsledku rozpočtových válek, migračních rozporů a všudypřítomné veřejné nespokojenosti způsobené daňovou a zaměstnanckou politikou, nemá většina evropských vůdců čas na přemýšlení o dalších závažných procesech.
 
Možná jediný prominentní politik, který má více času na strategické myšlení během vánočních svátků, je Angela Merkelová. Ale jiným vůdcům se zřídka podařilo vyřešit své problémy, když se spoléhali pouze na německého kancléře, uzavřely The Times.

(kou, prvnizpravy.cz, thetimes.co.uk, foto: arch.)