Svátek má: Gizela

Zprávy

Velikost textu:

Times of Israel: Erdogan by chtěl jaderné zbraně jako Izrael!

Times of Israel: Erdogan by chtěl jaderné zbraně jako Izrael!

Turecký vůdce Recep Tayyip Erdogan označil za nepřijatelné, že jeho země nesmí mít jaderné zbraně, napsal The Times of Israel.

Ilustrační foto
6. září 2019 - 10:31

Současně dodal, že Ankara má Izrael téměř v sousedství, které má svůj vlastní jaderný arzenál.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan řekl, že jeho země by měla mít jaderné zbraně, jako Izrael, uvedl deník The Times of Israel. Podle něj je nepřijatelné, že Ankara takové zbraně nemá, zatímco jiné země v regionu je mají.
 
„Některé země mají rakety s jadernými hlavicemi - a ne jednu nebo dvě. Ale bylo nám řečeno, že je nemůžeme mít. To nemohu přijmout,“ řekl Erdogan, když hovořil s členy vládnoucí strany pro „Spravedlnost a rozvoj“.
 
„Na světě neexistuje rozvinutá země, která by je (jaderné zbraně) neměla," dodal turecký vůdce.


Publikace ale přitom uvedla, že ve skutečnosti většina vyspělých zemí jaderné zbraně nemá.
 
Podle mezinárodních dohod mohou mít jaderné arzenály pouze USA, Rusko, Velká Británie, Francie a Čína. Kromě toho tyto zbraně získala také Indie, Pákistán a Severní Korea. Svého času měla Jižní Afrika několik atomových bomb, ale poté, co byla v zemi zavedena demokracie, byly demontovány.
 
Existuje názor, že Izrael má také jaderné zbraně, a na to Erdogan ve svém projevu narážel.

„Máme poblíž Izrael, téměř v sousedství. Ostatní země se jich bojí, protože je (jaderné zbraně) mají. Nikdo se jich nemůže dotknout,“ zdůraznil turecký vůdce.
 
Podle zahraničních zdrojů činí arzenál Izraele celkem několik desítek až několik stovek jaderných zbraní. Izraelské úřady tyto údaje veřejně nepotvrzují, ale tyto údaje nevyvracejí, dodržují politiku tzv. jaderné nejistoty, dodal deník The Times of Israel.

(kou, prvnizpravy.cz, timesofisrael.com, foto: arch.)