Svátek má: Libuše|Amálie

Zprávy

Velikost textu:

Times: Svatojiřská stužka způsobila rozruch v britské Labour party

Times: Svatojiřská stužka způsobila rozruch v britské Labour party

Někteří zástupci britské labouristické strany přišli na setkání se stužkami sv.Jiří na hrudi, aby vzdali hold těm, kteří bojovali proti fašismu. Byli však napadeni a obvinění, jako by tím podporovali Putina a dokonce Stalina, píše The Times.

Svatojiřská stužka
20. května 2019 - 03:20

Momentum, britská politická organizace,  která podporuje Jeremyho Corbyna, byla rozdělena na to, zda nosit Svatojiřskou stužku nebo ne, píše The Times. Někteří stužku nazývají "Putinovým symbolem".

Někteří členové hnutí Momentum z pobočky Lewisham v jižním Londýně si na jednání vzali stužku. A organizátor schůzky pochválil ty, kteří to udělali. Další účastník schůzky kritizoval stužky a řekl: „Co je s tebou, že jsi si vzal Putinův symbol?“  A odpověď byla, že je to „symbol vítězství ruského lidu nad fašismem“.

Jak připomíná autor článku, stuha sv. Jiří se objevila v carském Rusku, ale až do roku 2014 takovou pozornost nepřitahovala, dokud ji nepřevzali „pro-Putinovští separatisté“  na východní Ukrajině. V reakci na to ukrajinský prezident Porošenko dokonce podepsal zákon zakazující stužku. Na Ukrajině se nazývá „symbol ruské agrese“ a ti, kdo ji nosí, mohou dostat pokutu nebo dokonce být zatčení. Nicméně, jeho podporovatelé prohlašují, že to je jen symbol Dne vítězství.

Jeden z členů hnutí Momentum Omar Raya, který byl na setkání přítomen, řekl: „Musel jsem naslouchat nejen nudným projevům o tom, jaké jsou režimy ve Venezuele a na Kubě, ale také jsem viděl, že mnoho lidí nosí a mává ruskými vojenskými stužkami.“  To podle něj činilo z jeho kolegů "užitečné idioty". Naznačuje, že příště budou stát frontu na medaile amerických a britských armád, jako by „nejlepším způsobem, jak uctít lidi, kteří bojovali proti fašismu, je připnout si vojenské symboly imperialistických mocností“.Nedávno zvolená místopředsedkyně Labour Party Lily Madiganová k tomu prohlásila, že tato prohlášení jsou nespravedlivá. "Přestaňte být urážlivý, nejsem stalinistka. Nevěřím v totalitarismus ani homofobii. Pokud vím, měla jsem symbol antifašismu. Říci, že většina z nás jsou stalinisté nebo Putinovi fanoušci, je naprostý nesmysl. Putinova vláda je proti právům LGBT + a proti právům žen, proč bychom ji měli podporovat? “ uvedla Madiganová, která  je zodpovědná za politiku rovnosti žen a menšin ve své straně.

Pobočka mládeže Labour Party v Londýně byla kritizována za podporu Putina. Umístili fotku na Twitteru, na které byla stužkou sv. Jiří ovázána hlaveň kulometu. Později byla tato fotka odstraněna kvůli obvinění, že to byl „symbol na podporu Putina,“ píše The Times.

Momentum je britská politická organizace  založená v roce 2015 Jonem Lansmanem, Adamem Klugem, Emmou Rees a Jamesem Schneiderem. Někteří mluví o tom, že zavádí militantní tendence uvnitř Labouristické strany. Od ledna 2017 musí být všichni členové Momentum také členy Labouristické strany. Organizace měla v roce 2018 40.000 členů .

(rp,prvnizpravy.cz,times,foto:arch.)