Svátek má: Vendelín

Zprávy

Velikost textu:

Times: Tokio plánuje vylít radioaktivní vodu z Fukušimy do oceánu!

Times: Tokio plánuje vylít radioaktivní vodu z Fukušimy do oceánu!

Japonské úřady hodlají do Tichého oceánu vypustit více než milion tun radioaktivní vody z jaderné elektrárny ve Fukušimě.

Ilustrační foto
6. února 2020 - 11:07

Podle některých odborníků je tato metoda „nejmenším ze zel“, protože mořské vody mohou rozpouštět záření na úroveň bezpečnou pro lidi. Nicméně, taková opatření mohou vyvolat nespokojenost jak v samotném Japonsku, tak v sousedních zemích, uvedly noviny.

Japonská vláda agituje za podporu plánu na vypuštění více než milionu tun radioaktivní vody z jaderné elektrárny Fukušima do Tichého oceánu, napsaly The Times.

Podle publikace japonské úřady dosud tento plán oficiálně neoznámily, nicméně záměry administrativy Šinzo Abe realizovat tuto myšlenku jsou stále více zřejmé. Takový krok vyvolá nespokojenost a obavy jak v samotném Japonsku, tak v sousedních zemích, poukázaly The Times.
 
Na nedávném briefingu pro zahraniční diplomaty dospěla japonská strana k závěru, že jiné způsoby, jak se zbavit radioaktivní vody (například odpařování), nejsou proveditelné.
 
Podle publikace, přestože uplynulo 9 let od havárie v jaderné elektrárně Fukušima, její tři reaktory, které explodovaly, nejsou ani zdaleka demontovány. Přičemž tyto reaktory infikují 170 tun vody denně, z nichž většina je voda z podzemních zdrojů tekoucí zemí směrem k oceánu.


TEPCO, tokijská energetická společnost, odčerpává radioaktivní vodu a ukládá ji do velkých nádrží: do nynějška bylo nashromážděno 1,17 milionu tun vody. Zástupci společnosti však tvrdí, že do roku 2022 již nebude mít TEPCO místo pro skladování kontaminované vody.
 
Řada odborníků v oblasti životního prostředí a jaderné energie tvrdí, že za současných okolností je vypouštění vody do oceánu menší zlem, uvedly The Times. Tvrdí, že ředící účinek Tichého oceánu sníží stupeň záření na bezpečnou úroveň. Nicméně proti takovému rozhodnutí však ostře vystupuje místní rybářský průmysl, a stejně tak i vlády KLDR a Jižní Koreje, které se obávají vstupu záření do jejich teritoriálních vod.

(kou, prvnizpravy.cz, thetimes.co.uk, foto: arch.)