Svátek má: Ferdinand

Zprávy

Velikost textu:

Times: Za stížnosti hrozí britským lékařům vyhazovem!

Times: Za stížnosti hrozí britským lékařům vyhazovem!

Deset tisíc zaměstnanců britského zdravotnického systému adresovalo otevřený dopis Borisu Johnsonovi.

Ilustrační foto
2. dubna 2020 - 11:04

Lékaři obracejí pozornost premiéra na to, že v nemocnicích není dost ani základních prostředků ochrany. Problém se podle nich umocňuje skutečností, že vedení jim hrozí ztrátou zaměstnání, pokud se rozhodnou tento problém nastínit na sociálních sítích, píše The Times.

Britští lékaři a sestry tvrdí, že jim hrozí propuštění za rozhovory o nedostatku osobních ochranných prostředků (HPS) v nemocnicích. V souvislosti s jejich prohlášeními roste obava, že se vedení zdravotnictví země snaží skrýt rozsah krize, píše The Times.

Ve výzvě k premiérovi Borisovi Johnsonovi vyžadovalo 10 tisíc zdravotnických pracovníků lepší ochranu - pracovní masky, brýle, pracovní oděvy a rukavice. Vláda a vedoucí zdravotnictví zároveň trvají na tom, že zajišťují přiměřené zásobování HPS a řeší zbývající problémy se zásobováním.
 
Zároveň úředníci uznávají, že jejich nedávné optimistické předpovědi byly předčasné. Zástupkyně hlavního lékaře Spojeného království Jenny Harrisová uvedla, že proces distribuce prostředků ochrany je „složitější“, než si dříve myslela.
 
Podle ní proto k zlepšení logistiky úřady podřídily armádu s dopravním procesem a přijaly „nucený“ model, podle kterého jsou dodávky odeslány do nemocnic před přijetím žádosti. Nicméně někteří zdravotníci, kteří jsou v čele boje proti COVID-19, stále hlásí, že musí pracovat bez prostředků.
 
Rovněž se obávají, že anglický manuál v oblasti veřejného zdraví je v některých případech v rozporu s doporučeními WHO ohledně nezbytných záruk. Rinesh Parmar, předseda Asociace lékařů Spojeného království, uvedl, že jeho e-mail byl přeplněn zprávami od lidí, kteří se bojí upozornit na tento problém na sociálních sítích kvůli riziku ztráty zaměstnání.


„Své obavy vyjadřují v rámci svého týmu a nic se neděje. Člověk má pocit, že jejich slova naráží na prázdnou zeď. Poté jdou na sociální sítě a je jim řečeno, že jejich sociální sítě jsou sledovány a že ztratí práci. V době, kdy potřebujeme, aby byl každý doktor v popředí a dělal vše, co je v jeho moci, je strašení lidí naprosto nepřiměřené,“ řekl Parmar.
 
Některé veřejné skupiny začaly reagovat na nedostatek, včetně šití obleků pro zdravotnický personál a tisku ochranných obrazovek na 3D tiskárně. Ale Dr. Al Edwards z University of Reda varuje, že taková řemeslné výrobky, které dávají falešný pocit bezpečí, se „mohou ukázat jako horší než nic“. Taková místní iniciativa by však mohla být užitečná, pokud je výroba řízena odborníky.
 
„V naší jednotce jsou pacienti s potvrzeným COVID-19. Pracoval jsem celý víkend. Máme pouze plastové zástěry, rukavice a chirurgické masky. Každý poskytovatel zdravotní péče má jednu společnou ochrannou jednotku pro umístění na šest pacientů. Žádné lékařské pláště,“ uvedl v rozhovoru s publikací konzultant z Gloucestershire.
 
„Pacienti umírají, zdravotničtí pracovníci umírají. Je čas jednat,“ zdůraznila iniciátorka dopisu předsedovi vlády, dr. Julie Pattersonová.


Jeden londýnský zdravotník řekl, že plastová zástěra, rukavice a chirurgická maska, kterou dal, byly spíše vhodné pro „lidi, kteří vyrábějí sendviče“. „Připadá mi to, jako bych se každý den vystavoval sebe a možná i svoji rodinu nebezpečí nákazy tímto virem," poznamenal.
 
Zástupkyně londýnské ambulance uvedla, že měla „dostatečné zásoby ochranných prostředků pro personál“. Zdravotnická služba uvedla, že mediální pokrytí tohoto incidentu dokazuje, že zdravotničtí pracovníci „mohou mluvit a navíc mluvit otevřeně“, dodal s jistou nedůvěrou deník.

(kou, prvnizpravy.cz, thetimes.co.uk, foto: arch.)