Svátek má: Barbora

Zprávy

Velikost textu:

Times:Čína chce postavit 10x větší stanici na oběžné dráze než je ISS

Times:Čína chce postavit 10x větší stanici na oběžné dráze než je ISS

V rámci nového projektu hodlá Čína během příštích pěti let prozkoumat možnost vybudování 1km dlouhé kosmické lodi na oběžné dráze.

ISS
30. srpna 2021 - 10:40

Potenciální kosmická loď bude podle deníku The Times 10krát větší než ISS. Podle odborníků bude realizace takto technicky složitého projektu vyžadovat spoustu času a nového vývoje. Přesto podle deníku plán odráží „rozsah vesmírných ambicí ČLR“.

Čína podle deníku The Times zkoumá možnost postavit obrovskou kosmickou loď o délce až kilometru přímo na oběžné dráze. Podle Státní přírodní vědecké nadace v Číně (NSFC) budou práce na projektu probíhat během nového, 14. pětiletého plánu (2021 - 2025). Čínští vědci budou muset přijít na to, „ jak postavit kosmickou loď desetkrát větší než Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) z modulů, které budou dopraveny na oběžnou dráhu “.

Podle nadace představuje tento projekt nový pohled na budoucnost kosmických lodí a jeho cílem je „dlouhodobý pobyt“ na oběžné dráze.

Jak poznamenala čínská státní média, program zahrnuje studium „extrémně složitých technologií“, protože pro montáž ve vesmíru musí mít součásti potenciálního zařízení zvláštní tvar a extrémně nízkou hmotnost.

The Times píše, že čínští vesmírní nadšenci byli nadšeni z vyhlídky na stavbu lodí s nulovou gravitací, protože to je již něco ze sci -fi. Odborníci ale varují, že ve skutečnosti tak rozsáhlý projekt s největší pravděpodobností brzy nebude realizován. Pang Zhihao, bývalý vědecký pracovník Čínské akademie vesmírných technologií, listu Global Times řekl, že „ z popisu programu lze říci, že budou muset vyřešit obrovské množství technických potíží “.Podle odborníka může Čína poslat díly do vesmíru k montáži na oběžné dráze, ale stavba 1 km dlouhé kosmické lodi bude trvat mnohem déle než 12 let, které byly potřeba k vybudování ISS. Vzhledem k dlouhé době stavby by hlavní části potenciální lodi měly být odolnější a snadno vyměnitelné ve srovnání se současnými konstrukcemi. Pang navíc zdůraznil, že tak velké zařízení by mělo být vybaveno ochranou před vesmírným odpadem.

Ať je to jak chce , The Times věří, že projekt „ odráží rozsah čínských vesmírných ambicí “. Peking letos úspěšně vypustil svůj rover na Mars a stal se první zemí, která dosáhla na odvrácenou stranu Měsíce. V tuto chvíli ČLR staví vlastní vesmírnou stanici, jejíž práce by měly být dokončeny příští rok. Podle zpráv čínských médií země také učinila průlom ve vývoji silnějších raket, které do vesmíru pošlou těžší náklad.

(rp,prvnizpravy.cz,times,foto:arch.)