Svátek má: Filip

Zprávy

Velikost textu:

Trump: Americká loď při obranné akci sestřelila íránský dron

Trump: Americká loď při obranné akci sestřelila íránský dron

Prezident Donald Trump oznámil, že loď amerického námořnictva USS Boxer sestřelila íránský dron při obranné akci.

Donald Trump, americký prezident
19. července 2019 - 02:20

„Boxer podnikl defenzivní akci proti íránskému dronu, který byl v blízkosti lodi, přibližně 1000 metrů, a ignoroval mnoho výzev a ohrožoval  bezpečnost lodi a posádky lodí,“ řekl Trump.

USS Boxer, obojživelná útočná loď,  je součástí skupiny amerických námořních lodí, které ve čtvrtek vpluly do Hormuzského průlivu jako součást zvýšené americké vojenské přítomnosti v regionu.

Incident se stal čtyři týdny poté, co Írán sestřelil americký dron, který letěl přes mezinárodní vzdušný prostor ve stejné oblasti a američtí představitelé ho označili jako  „nevyprovokovaný útok“.

Prezident k tomu dodal, že íránský dron „byl okamžitě zničen.“

Trump řekl, že přiblížení dronu k lodi USS Boxer je „poslední z mnoha provokativních a nepřátelských akcí proti plavidlům působícím v mezinárodních vodách“.

Trump upozornil, že Spojené státy  „si vyhrazují právo hájit své zaměstnance, zařízení, a odsuzují pokusy Íranu narušit svobodu plavby a globální obchod.“Pentagon ve svém prohlášení vydaném poté, co prezident promluvil, informoval: „Přibližně v 10 hodin místního času byla obojživelná loď USS Boxer v mezinárodních vodách provádějící plánovaný průjezd Hormuzským průlivem.“

„Bezpilotní dron se přiblížil k Boxerovi a uzavřel  loď v ohrožujícím pásmu. Loď podnikla obranné akce proti UAS, aby zajistila bezpečnost lodi a její posádky, “ vysvětlil Pentagon.

Írán sestřelil americký dron 20. června, Trump podepsal exekutivní nařízení ukládající to, co nazval „tvrdé“ nové sankce pro Írán.


„Budeme i nadále zvyšovat tlak na Teherán, dokud režim neopustí své nebezpečné činnosti, včetně svých jaderných ambicí,“ oznámil Trump 24. června.

Nové sankce omezili  Nejvyššímu vůdci Ajatoláhu  Alímu Chameneímu a jeho úřadu přístup ke klíčovým finančním zdrojům. Sankce se také týkaly iránských vojenských vůdců, kteří byli zodpovědní za sestřelení dronu.

(rp,prvnizpravy.cz,cnbc,foto:arch.)