Svátek má: Oleg

Zprávy

Velikost textu:

Trump chce posílit přítomnost USA v Arktidě, chce nové ledoborce

Trump chce posílit přítomnost USA v Arktidě, chce nové ledoborce

Mezi problémy USA je také nedostatek ledoborců. Polar Star je jediný těžký ledoborec Spojených států.

Americký ledoborec Polar Star
5. srpna 2020 - 09:01

Prezident Trump v nedávné zprávě požádal svá ministerstva, aby podala zprávu o tom, jak mohou vybudovat americkou „flotilu“ ledoborců pro Arktidu  - což je další krok v úsilí americké administrativy v posílení vlivu USA v regionu, USA zde čelí výzvám Ruska a Číny.

Podle Fox News jsou hlavní obavy Washingtonu způsobeny zpožděním za Moskvou a Pekingem, pokud jde o počet ledoborců, kroky Číny na diplomatické frontě v regionu, jakož i nedostatek vhodné infrastruktury pro lodě.

Dokument zejména nařizoval ministerstvu zahraničí, ministerstvu obrany, ministerstvu obchodu a Úřadu pro správu a rozpočet, aby zvážily, jak mohou Spojené státy získat, „alespoň tři těžké polární ledoborce schopné udržet bezpečnost“.

Spojené státy v současné době zaostávají za Ruskem, pokud jde o počet ledoborců, a v tomto stavu vidí Washington problém. Vyhlídka na přístup k energetickým zdrojům, obavy o jejich vlastní bezpečnost a další faktory tlačí USA k vybudování flotily.

Oběžník také řeší použití malých ledoborů na podporu národních bezpečnostních priorit, jako jsou „bezpilotní letadla“ a „kosmické systémy“. Kromě toho obsahuje náznak posílení stupně vojenské přítomnosti: „V rámci tohoto dokumentu bude provedeno posouzení také obranných zbraní vhodných k ochraně před hrozbami konkurentů stejné síly.“

USA v současné době mají pouze jeden těžký ledoborec, který se používá pro mise v Arktidě i Antarktidě. Ten ledoborec, USCG Polar Star, je starší 40 let. Pobřežní hlídka navíc udržuje střední ledoborec, USCG Healy. Ostatní ledoborce v USA jsou v soukromém vlastnictví.


Rusko má tucty ledoborců, včetně několika jaderně poháněných, několika velkých ledoborců a toho, co lze legitimně nazvat flotilou středních ledoborců. Čína má hrstku středních ledoborců a staví i nové.

„Opravdu nemáme schopnost posilovat svou přítomnost v Arktidě i v Antarktidě,“ řekl pro Fox News viceprezident Scott Buschman, zástupce velitele Pobřežní stráže .

(rp,prvnizpravy.cz,foxnews,foto:arch.)