Svátek má: Alan

Zprávy

Velikost textu:

Trump: Článek o Rusku a Tálibánu vyfabrikovaným nesmyslem!

Trump: Článek o Rusku a Tálibánu vyfabrikovaným nesmyslem!

Článek v The New York Times s obviněními ohledně ruské ochoty platit v Afghánistánu militantům za zabití amerických vojáků je vymyšleným informačním výpotkem.

Ilustrační foto
12. července 2020 - 10:10

Uvedl to prezident USA Donald Trump.

Podle něj publikace, která tyto informace zveřejnila, neměla žádný zdroj, novináři si všechno vymysleli.

„Lživé zprávy!“ napsal na Twitteru šéf Bílého domu.

Navrhl také odebrat Pulitzerovy ceny americkým sdělovacím prostředkům, které je obdržely za články o údajné tajné dohodě jeho volebního štábu s Ruskem.


Koncem června New York Times tvrdily, že jakési oddělení ruských vojenských zpravodajských služeb povzbuzovala militanty Tálibánu k útoku na mezinárodní koaliční síly v Afghánistánu. Následně ruské velvyslanectví ve Spojených státech tyto inscenace odmítlo, nazvalo je neopodstatněnými a také oznámilo hrozby po falešných zprávách NYT o Tálibánu.

Později bývalý viceprezident USA Joe Biden řekl, že pokud je článek v New York Times o ruských zpravodajských kontaktech s Tálibánem pravdivý, americký prezident Donald Trump zradil americkou armádu.

Prezident USA Donald Trump zase řekl, že on a viceprezident Michael Pence nebyli nikým informováni o údajných útocích Ruska na americké jednotky v Afghánistánu. Podle něj New York Times „šíří falešné zprávy“ s odkazem na „anonymní zdroj“. V této souvislosti nazval tuto publikaci „další blafem“ a přemýšlel, kdo je „zdrojem“.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov také označil za nepravdivá tvrzení o „spiknutí“ Ruské federace s Tálibánem a vyzval opřít se o Trumpa, protože americké zpravodajské agentury by se měly zodpovídat. Věc došla tak daleko, že ruský velvyslanec Anatolij Antonov oznámil hrozby ruským diplomatům ve Spojených státech po skandálním článku NYT.

Po nějaké době napsal Washington Post další poznámku ke stejnému tématu. Po tomto materiálu ruské velvyslanectví ve Spojených státech uvedlo, že v důsledku tohoto lživého článku se v sociálních sítích objevily výzvy „vyřídit si účty s Rusy“.

Americké ministerstvo obrany 1. července zprávu o „vazbách“ mezi Ruskem a Tálibánem. Podle Pentagonu Rusko údajně podporuje mírové dohody s afghánským radikálním hnutím Tálibán, aby se zabránilo „dlouhodobému pobytu americké armády v Afghánistánu“.

Řada komentátorů materiál NYT zpochybnila za jeho nelogičnost, a poukázala, že militanti Tálibánu nepotřebují finanční „povzbuzení“ z Ruska, aby zabíjeli americké vojáky, protože to už dávno dělají.

(kou, prvnizpravy.cz, twitter.com, foto: arch.)