Svátek má: Alexandr

Zprávy

Velikost textu:

Trump komentoval situaci v Bělorusku: Je to hrozné

Trump komentoval situaci v Bělorusku: Je to hrozné

Americký prezident Donald Trump 17. srpna poprvé komentoval situaci v Bělorusku, kde po prezidentských volbách protesty nemizí.

Donald Trump, americký prezident
18. srpna 2020 - 07:20

„Ano, je to hrozné. V Bělorusku je to hrozná situace. Budeme ji pozorně sledovat, “řekl novinářům, kteří se shromáždili na jižním trávníku Bílého domu před odjezdem Trumpa do Minnesoty a Wisconsinu.

2. července blahopřál prezident USA Donald Trump Alexandrovi Lukašenkovi ke Dni nezávislosti Běloruska. V gratulačním telegramu prezident Spojených států „vyjádřil naději na posílení spolupráce, a to i v hospodářské sféře, jak dokládá historicky první dodávka americké ropy do Běloruska letos“.

Lukašenko vysílá signál Moskvě: Bělorusko kupuje ropu z USA
 
Po konfliktu s Ruskem v důsledku výpadků dodávek ropy začal běloruský prezident Lukašenko nakupovat ropu v jiných zemích.

Běloruský prezident chce tímto způsobem ukázat svou nezávislost na Rusku. Političtí analytici však varují, že taková cesta je plná nebezpečí, píše Washington Post.

Když se Bělorusko dohodlo na první dodávce americké ropy, nejde jen o obchodní dohodu, píše Washington Post. Podle autora článku to byl signál pro Moskvu: Jeden z hlavních ruských spojenců se rozhodl vyzkoušet své vztahy se Západem.

(rp,prvnizpravy.cz, eadaily,foto:arch.)