Svátek má: Nora

Zprávy

Velikost textu:

Trump: Návrat Ruska do G7: To velí zdravý rozum!

Trump: Návrat Ruska do G7: To velí zdravý rozum!

Návrat Ruska na vrcholné schůzky ve formátu G7 to velí zdravý rozum, protože polovina otázek diskutovaných na těchto setkáních se týká Ruska. Uvedl to prezident Donald Trump v rozhovoru pro Fox News.

Donald Trump a Vladimir Putin opět spolu telefonovali
4. června 2020 - 07:20

Moderátor se zeptal amerického prezidenta, co ruský prezident Vladimir Putin udělal, že získal jeho důvěru a chce jeho návrat do klubu předních zemí světa.

„Pomohl nám s ropným průmyslem, což je pro něj také dobré, a my jsme to zvedli a nyní můžeme zachránit miliony pracovních míst v Texasu, Severní Dakotě a další místa v Oklahomě." Nyní je produkce stabilní. Ceny ropy klesaly k nule, což by stálo pět milionů pracovních míst. Ale obecně to není otázka toho, co Putin udělal. Je to záležitost zdravého rozumu," řekl Trump, „máme G7, není tam Rusko a polovina otázek je věnována právě Rusku. Kdyby tam byl, bylo by mnohem snazší je vyřešit.“

Trump připomněl, že Rusko již bylo členem skupiny G8 během prezidenství Baracka Obamy, ale byl vyloučen z tohoto formátu kvůli připojení Krymu k Rusku.

„Obama se ho zbavil. Putin udělal něco, co by neměl dělat, zřejmě proto, že nerespektoval Obamu a Spojené státy řekly: „Nechceme tady Putina, neměl by tady být,“ řekl Trump, poté znovu zdůraznil, že nejde o to, zda si to Rusko zaslouží nebo ne, ale o zdravý rozum.


Telefonní roz hovor Vladimira Putina s americkým prezidentem Donaldem Trumpem

Dne 1.června 2020 Vladimir Putin vedl telefonický rozhovor s prezidentem Spojených států amerických Donaldem Trumpem z iniciativy americké strany.

Prezidenti si vyměnili názory na opatření týkající se reakce na koronavirus přijatá oběma zeměmi. Vladimir Putin vyjádřil uznání za dodávku amerických ventilátorů do Ruska.

Ruský prezident blahopřál Donaldovi Trumpovi k úspěšnému vypuštění kosmické lodi Dragon s posádkou dne 30. května, která přepravila americké astronauty na Mezinárodní vesmírnou stanici. Potvrdil se společný postoj k rozvoji vzájemně výhodné spolupráce v kosmickém sektoru.

Prezidenti se zabývali vývojem světového trhu s ropou v souvislosti s prováděním dohody OPEC +. Bylo uvedeno, že tato mnohostranná dohoda, dosažená za aktivní podpory prezidentů Ruska a Spojených států, povede k postupnému obnovení poptávky po ropě a ke stabilizaci cen.

Donald Trump informoval Vladimira Putina o své myšlence uspořádat summit G7 s možným pozváním vůdců Ruska, Austrálie, Indie a Korejské republiky.


Byl zaznamenán význam posílení rusko-amerického dialogu o strategických stabilitách a opatřeních na budování důvěry ve vojenském sektoru.

Prezidenti souhlasili s pokračováním kontaktů na různých úrovních. Konverzace byla konstruktivní, obchodní a věcná, je uvedeno na webových stránkách ruského prezidenta Vladimira Putina

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,kremlin,foto:arch.)