Svátek má: Silvie

Zprávy

Velikost textu:

Trump navrhuje satelitům v EU platit 150% nákladů amerických vojsk!

Trump navrhuje satelitům v EU platit 150% nákladů amerických vojsk!

Mezinárodní tisk zaujalo prohlášení prezidenta Donalda Trumpa, že každá země v Evropské unii, kde jsou umístěni američtí vojáci umístěni, bude muset Spojeným státům platit 150% nákladů na jejich údržbu.

Donald Trump, prezident USA
8. března 2019 - 11:07

Vyplývá to z detailů jednání mezi americkým prezidentem a českým premiérem Andrejem Babišem se staly známými. Bílý dům nyní pracuje na systému, podle něhož každá země, v níž jsou umístěni američtí vojáci, bude muset zaplatit 150% nákladů na jejich údržbu. Informátoři Bloomberg nazývají tento systém „Výdaje + 50".

Ani snad už nazaráží, že český slintavý tisk a televize o této výbušné zprávě cudně mlčí.

„Pokud se Bílý dům opravdu rozhodne zavést takový systém, vyvolá to v NATO a dalších spojeneckých zemích velkou politickou bouři. Téměř jistě se některé země neodváží vynakládat takové vysoké výdaje," napsal v reakci píše polský portál „onet.pl“ v článku nazvaném „Chcete mít ve vaší zemi americkou základnu? Příjde vás to draho."


Například Německo dnes vyplácí méně než třetinu z 1 miliardy dolarů vynaložených ročně na údržbu amerických základen v Německu. Nicméně, podle neoficiálních údajů z Bílého domu, země, které usilují o zahraniční politiku „velmi úzce spojenou se Spojenými státy", mohou počítat se slevou.

Varšavská média vyjadřují naději, že Polsko je právě takovou zemí, přičemž uvádí jako příklad iniciativu Andrzeje Dudy vybudovat v zemi trvalou americkou základnu pojmenovanou po Trumpovi.

(kou, prvnizpravy.cz, onet.pl, foto: arch.)