Svátek má: Oleg

Zprávy

Velikost textu:

Trump opět pohrozil, že opustí WHO a WTO!

Trump opět pohrozil, že opustí WHO a WTO!

Americký prezident Donald Trump znovu vyhrožoval, že by Spojené státy mohly odejít ze Světové obchodní organizace (WTO) a Světové zdravotnické organizace (WHO).

Donald Trump, prezident USA
15. dubna 2020 - 10:10

Podle něj přijme rozhodnutí ohledně financování WHO „do konce týdne“ (niméně již ve středu bylo oznámeno pozastavení financování této organizace - pozn. red.).

„Nejsem spokojený s WHO a také s WTO ... Všichni nás podváděli, ať už ve zdravotnictví, nebo v obchodě," řekl Trump na briefingu v Bílém domě.

"Odejdu (z organizací), pokud se k nám nebudou chovat poctivě ... nehraji hry. V případě potřeby odejdeme," citovala amerického vůdce RIA Novosti.

Americký prezident už dříve kritizoval obě organizace za to, že podle jeho názoru poškozují zájmy Spojených států. Zejména, podle Trumpa, WTO usnadnila čínské „nekalé“ obchodní akce proti Spojeným státům a WHO „byla příliš zaměřena na Čínu“, i když lví podíl na financování dostává ze Spojených států. V tomto ohledu Trump slíbil revidovat financování WHO.

Do politické roviny a demonstrativní hledání viníků epidemie na straně Číny i WHO se rozhodl i amerických Kongres.

Výbor Senátu USA pro vnitřní bezpečnost a vládní záležitosti zahájí rozsáhlé vyšetřování příčin a šíření koronaviru, jakož i úlohy Číny a Světové zdravotnické organizace (WHO) v boji proti viru, řekl senátor Ron Johnson deníku Politico.


Podle něj má výbor v úmyslu zjistit, proč americké zásoby nebyly „lépe připraveny“ na epidemii, proč jsou léčiva a zdravotnická zařízení vyráběna v zahraničí, a bude také zkoumat odpověď WHO na koronavirus a jak se virus mohl původně šířit v Číně.

„Jak to všechno začalo? Byl to přenos ze zvířete na člověka? Nebo to přišlo z laboratoře v Číně? Možná to byly ty nejlepší záměry, pokusy přijít s různými léky, léčebnými metodami na koronaviry obecně. Potřebujeme vědět, jakou roli by mohla hrát WHO ve snaze skrýt případ,“ řekl senátor.

Johnson dále poznamenal, že pověřil senátora Ricka Scotta vyšetřováním role Světové zdravotnické organizace, která podle amerických úřadů neučinila dost, aby v Číně zjistila přesné informace o koronaviru v raných fázích jeho šíření.Senátor již očividně ví, že za šířením viru v Číně stály „dobré úmysly“ (což zní hezky, jakoby s pochopením), a že se jednalo o skrytí epidemie za pomoci WHO (oblíbená teorie spiknutí) – ačkoliv jde o zjevné politické zadání s předem nalezeným viníkem s jen jakousi nutností doplnit detaily.

Je přitom stejně tak očividné, že se jak Trumpova administrativa, tak Kongres chtějí vyhnout obvinění z vlastního trestuhodného zanedbání a bagatelizace epidemie, která již zabila tisíce Američanů, a hodit vinu na někoho jiného, nejlépe v zahraničí. A rozjíždí tak politické „hry“, které sám Trump jakoby popírá.

Ostatně Rusko varovalo ústy ministra zahraničí Lavrova, aby se problém koronaviru „a nejen ve vztahu k WHO“ nepolitizoval.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, politico.com, foto: arch.)