Svátek má: Ambrož|Benjamín

Zprávy

Velikost textu:

Trump pohrozil Číně úplným ukončením vztahů!

Trump pohrozil Číně úplným ukončením vztahů!

Spojené státy by mohly úplně ukončit vztahy s Čínou kvůli situaci s koronavirem, prohlásil Donald Trump v rozhovoru pro Fox News.

Donald Trump, prezident USA
15. května 2020 - 04:20

„Mohli bychom udělat spoustu věcí. Mohli bychom úplně přerušit vztah. Pokud by se to stalo, co by se stalo? Ušetřili bychom 500 miliard dolarů, kdybychom ten vztah úplně zrušili."

Vůdce státu tak odpověděl na žádost redaktora, aby se vyjádřil k návrhu jednoho ze senátorů USA, který připustil, že Washington by mohl čínským studentům přestat vydávat víza. Trump také poznamenal, že má dobrý vztah s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem, ale nyní mu nechce zavolat.

Předtím republikánský kongresmam Lindsay Graham uvedl, že představil Senátu návrh zákona o odpovědnosti za COVID-19 o sankcích proti Číně za šíření koronaviru. Dokument navrhuje sankce, pokud Peking neposkytne úplnou zprávu o vzniku ohniska epidemie. Hlasovalo pro něj osm dalších republikánských senátorů.


Čínská strana v reakci vyjádřila ostrý protest, označila projekt ignorující fakta a upozornila na možné odvetné sankce.

Na čínskou stranu se postavilo Rusko. Náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov řekl, že Moskva považuje obvinění Spojených států za neopodstatněné: podle jeho názoru není důvod vinit Čínu za předčasné, nesprávné nebo nevhodné kroky během epidemie.

(kou, prvnizpravy.cz, foxnews.com, foto: arch.)