Svátek má: Adolf

Zprávy

Velikost textu:

Trump pohrozil Íránu „tisíckrát silnější“ odvetou za napadení

Trump pohrozil Íránu „tisíckrát silnější“ odvetou za napadení

Americký prezident Donald Trump v komentáři k zprávám tisku, že Teherán údajně připravuje útok namířený proti USA, uvedl, že jakýkoli útok Íránu bude reakce USA „tisíckrát větší“.

Donald Trump, prezident USA
15. září 2020 - 00:00

Deník Politico s odvoláním na zdroj dříve uvedl, že Spojené státy obvinily íránské orgány z údajné přípravy možnosti zabití amerického velvyslance v Jihoafrické republice Lany Marksové jako reakci na atentát na íránského generála Kásima Sulejmáního.

„Podle tiskových zpráv může Írán plánovat atentát nebo jiný útok proti USA jako odplatu za atentát na vůdce teroristů Sulejmáního ... Jakýkoli íránský útok na USA v jakékoli formě bude potrestán tisíckrát větším útokem na Írán," napsal Trump na Twitteru.

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Said Chatibzade uvedl, že obvinění z plánů Teheránu zavraždit amerického velvyslance v Jižní Africe jsou neopodstatněná. Zároveň ale ujistil, že Teherán nezapomene a neodpustí Washingtonu „zbabělou vraždu“ Sulejmáního, a obvinil USA z vojenského vměšování do záležitostí druhých a plánuje a realizuje desítky atentátů.


V noci 3. ledna provedly USA operaci poblíž mezinárodního letiště v Bagdádu za účelem odstranění íránského generála, velitele Sboru islámských revolučních gard (IRGC) Kásima Suleimáního a zástupce vedoucího al-Hashd al-Shaabi Abu Mahdi al-Muhandise, kterým Washington přisuzoval podíl na organizaci útoku na americké velvyslanectví v Bagdádu 31. prosince 2019. Írán reagoval ostřelováním amerických základen v Iráku.

Analytici považují současnou situaci vztahů mezi Íránem a USA za velmi napjatou, kdy stačí malá jiskra nebo záminka, aby se rozpoutal vojenský konflikt. Ten by mohl mít nedozírné důsledky nejen pro Írán a Blízký východ, ale i pro celý svět.

(kou, prvnizpravy.cz, twitter.com, foto: arch.)