Svátek má: Dominik

Zprávy

Velikost textu:

Trump pokáral Macrona, že se pokusil vyjednávat s Íránem jménem USA!

Trump pokáral Macrona, že se pokusil vyjednávat s Íránem jménem USA!

Šéf Bílého domu Donald Trump kritizoval svého francouzského protějška Emmanuela Macrona za pokus o zprostředkování mezi USA a Íránem.

Tentokrát to nebyl stisk ale pohlavek
10. srpna 2019 - 10:10

„Nikdo nemá právo mluvit jménem Spojených států amerických s výjimkou Spojených států amerických samotných," napsal americký prezident na Twitteru.

Americký prezident Donald Trump „pokáral“ svého francouzského protějška Emmanuela Macrona za pokus vyjednávat s Íránem jménem Spojených států, informoval Die Welt. Ve svém Twitteru se hlava Bílého domu obrátila k „všem, kdo tvrdí, že zastupují naše zájmy, včetně francouzského prezidenta Macrona“.

„Chápu, že Emmanuel, stejně jako všichni ostatní, měl dobré úmysly, ale nikdo nemá právo mluvit jménem Spojených států amerických s výjimkou Spojených států amerických samotných," dodal. „Nikdo nemá právo nás zastupovat v jakékoli formě!"


Prezident Francie se snaží jednat jako prostředník mezi stranami íránského konfliktu, vysvětlila německá publikace. Před několika dny Macron zavolal íránskému prezidentovi Hassanu Rúhání a vyzval ho ke snížení míry napětí ve vztazích se Spojenými státy.
 
Na konci tohoto měsíce se bude konat summit G7 ve francouzském městě Biarritz. Možná bude na setkání projednán íránský konflikt. Podle novin zazněla nepotvrzená informace, že Rúhání bude na akci pozván.
 
Spojené státy jednostranně ustoupily od íránské jaderné dohody a od té doby začaly vyvíjet silný ekonomický tlak na Írán, aby vyjednal přísnější a širší dohodu. Teherán to odmítá. Zbývající partneři dohody - Čína, Německo, Francie, Velká Británie a Rusko - se snaží zachránit stávající dohodu, vysvětlila publikace.

(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, foto: arch.)