Svátek má: Štěpánka

Zprávy

Velikost textu:

Trump přiznal nečestný postoj USA k Turecku kvůli S-400!

Trump přiznal nečestný postoj USA k Turecku kvůli S-400!

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci po summitu G20 překvapivě řekl, že Washington jednal nečestně vůči Turecku v situaci, kdy Ankara koupila ruské protiletadlové systémy S-400.

Donald Trump, prezident USA
30. června 2019 - 07:20

Trump připomněl, že vůdce Turecka Recep Tayyip Erdogan chtěl koupit americké protiletadlové raketové systémy Patriot, ale předchozí administrativa Spojených států to odmítla.

„Chtěl si koupit rakety Patriot, ale Obamůvo okolí řeklo: Ne ... Nemohl si je koupit, ačkoliv byly nezbytné, aby se mohl bránit. Pak se obrátil k Rusku,“ řekl americký vůdce.

Přičemž, jak poznamenal Trump, po zakoupení ruských systémů vyjádřily Spojené státy Ankaře svou nelibost a vyzvaly Erdogana, aby tuto dohodu opustil.

„Udělal dohodu, utratil peníze, investoval spoustu peněz. Jakmile je koupil, lidé z naší země mu zavolali a řekli: poslouchejte, nechceme, abyste si tyto systémy kupovali, protože to nejsou systémy NATO,“ zdůraznil prezident.


Podle Trumpa byla taková politika vůči Turecku nečestná.

„Řeknu vám upřímně, jsem zcela na straně naší země, ale chovali se k nim velmi nečestně," uznal americký prezident.

Nicméně v současnosti uplatňují Spojené státy sankce proti Turecku, nejdříve mu pozastavily účast na výrobě stíhaček páté generace F-35 a posléze odmítají Ankaře tyto letouny dodat. Erdogan na summitu G20 prohlásil, že Turecko stále očekává dodávky uvedeného letounu.

(kou, prvnizpravy.cz, rt.com, foto: arch.)