Svátek má: Sabina

Zprávy

Velikost textu:

Trump přiznal svůj záměr zabít Bašára Asada

Trump přiznal svůj záměr zabít Bašára Asada

Na otázku, zda lituje promarněné příležitosti zlikvidovat prezidenta Sýrie, odpověděl Donald Trump záporně. Šéf Pentagonu to podle amerického vůdce odmítl udělat.

Ilustrační foto
17. září 2020 - 10:10

V roce 2017 diskutoval americký prezident Donald Trump s šéfem Pentagonu Jamesem Mattisem o možnosti eliminace syrského prezidenta Bašára Asada. Sám Trump o tom hovořil 15. září ve vysílání programu Fox & Friends.

„Odstranil bych ho (Asada). Všechno jsem měl připravené, ale Mattis to nechtěl udělat,“ řekl Trump a označil bývalého ministra obrany za „špatného vůdce“ a „strašného generála“, který se ve své „práci“ choval špatně.

Zároveň na otázku, zda lituje promarněné příležitosti, odpověděl Trump záporně.


V knize, kterou v roce 2018 vydal Bob Woodward, „Strach: Trump v Bílém domě“, se uvádělo, že v roce 2017 americký prezident požadoval, aby Mattis zlikvidoval syrského prezidenta, ale šéf Pentagonu, který Trumpa slovy podpořil, neudělal nic.

Poté Trump řekl, že se o plánech na atentát na Asada nikdy nehovořilo a zmínka o tom v Woodwardově knize nazval „výmyslem“.

Ať už je Asad posuzován jakkoliv, tento případ znovu dokumentuje skutečnost, že jsou americké politické špičky, pokud se jim někdo nelíbí, ochotny klidně vraždit.

Bašár Asad vládl v Sýrii od roku 2000, když zdědil moc po svém otci Hafízovi Asadovi. V roce 2011 začaly v Sýrii rozsáhlé nepokoje, které přerostly v občanskou válku, ale Asadovi se za podpory Ruska a Íránu podařilo udržet moc.

(kou, prvnizpravy.cz, foxnews.com, foto: arch.)