Svátek má: Karolína

Zprávy

Velikost textu:

Trumpova administrativa jednala o možnosti jaderného testu!

Trumpova administrativa jednala o možnosti jaderného testu!

Trumpova administrativa diskutovala o možnosti provedení prvního jaderného testu od roku 1992, uvedl The Washington Post s odkazem na své zdroje.

Ilustrační foto
24. května 2020 - 10:10

Podle publikace byla tato otázka projednávána 15. května na setkání vysokých úředníků z oddělení zapojených do národní bezpečnosti. Důvodem diskuse byla tvrzení vlády, že Rusko a Čína údajně testují jaderné zbraně s nízkým výkonem.

Setkání skončilo bez jakéhokoli rozhodnutí, píše WP. Dva lidé obeznámení s diskusí zaznamenali vážné neshody ohledně této myšlenky. Jiný zdroj uvedl, že se nakonec rozhodli přijmout jiná opatření „v reakci na hrozby vycházející z Ruska a Číny“ a vyhnout se opětovnému testování.

Podle zdroje novin ve administrativě může být z pohledu jednání o kontrole jaderných raketových zbraní užitečná demonstrace Moskvě a Pekingu, že Spojené státy mohou provádět „rychlé zkoušky“.


Spojené státy dříve uvedly, že uvažují o prodloužení smlouvy START-3, která vyprší v roce 2021, ale navrhuje ji rozšířit na širokou škálu nových zbraní. Kromě toho nabízejí, že do smlouvy bude připojena ČLR, ale v Pekingu uvedli, že se o taková jednání nezajímají.

Pravděpodobnost, že se Washington skutečně připravuje na první jadernou zkoušku za téměř 30 let, je vysoká, a je v souladu s politikou prezidentské administrativy Donalda Trumpa, řekl Sergej Jermakov, expert Ruského institutu pro strategická studia (RISI).

"Pravděpodobnost pravosti těchto informací je vysoká. Faktem je, že postoj administrativy ke smlouvám, včetně CTBT, již nebyl povzbudivý," uvedl ruský odborník a připomněl, že Spojené státy sice podepsaly, ale neratifikovaly Smlouvu o všeobecném zákazu testů jaderných zbraní (CTBT) a do značné míry kvůli pozici USA smlouva nevstoupila v plnou platnost.

Podle odborníka americký establishment a vojenské kruhy již dlouho říkají, že testy jaderných zbraní jsou nezbytné, protože počítačová simulace nemůže plně pomoci vyřešit problémy modernizace jaderného arzenálu. Právě na modernizaci jaderného arzenálu se podílí moderní jaderná doktrína Spojených států a další politické dokumenty v oblasti obrany.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtonpost.com, ria.ru, foto: arch.)