Svátek má: Kristián

Zprávy

Velikost textu:

Trumpova neteř v nové knize pochybuje o jeho psychickém zdraví

Trumpova neteř v nové knize pochybuje o jeho psychickém zdraví

Americký prezident Donald Trump je kvůli negativnímu vlivu rodiny zbaven schopnosti vcítit se do ostatních lidí a trpí mnoha komplexy.

Donald Trump, prezident USA
16. července 2020 - 04:20

Tvrdí to neteř americké vůdkyně Mary Trumpová v knize „Příliš mnoho a nikdy ne dost: Jak moje rodina vytvořila nejnebezpečnějšího člověka na světě“, která se v úterý začala prodávat, uvedla agentura TASS.

Neteř amerického vůdce, která má doktorát z klinické psychologie, poznamenala, že jedním z faktorů, které formovaly světonázor Donalda Trumpa v dětství, byla snaha se vyhnout se nesouhlasu otce Fredericka Trumpa. Podle autorky podmínky, za nichž vyrostl americký vůdce, ho zbavily schopnosti vcítit se a také narušily jeho spojení s reálným světem.

Narcisismus amerického prezidenta

Neteř amerického vůdce, s odkazem na osobní zkušenost klinického psychologa, tvrdí, že její strýc má „všech devět klinických příznaků narcismu“. „Faktem je, že Donaldovy patologie jsou tak složité, a jeho chování je někdy tak nevysvětlitelné, že k provedení přesné a vyvážené diagnózy by to vyžadovalo celou řadu psychologických a neurofyziologických testů, s nimiž by nikdy nesouhlasil," píše Mary Trumpová.

„Je mu všeho málo, a to jde daleko za obvyklý narcismus," píše: „Donald není jen slabý charakter. Jeho hrdost je velmi křehká a musí být neustále něčím posilována, protože hluboko si uvědomuje, že není tím, čím chce vypadat.“

Neteř amerického prezidenta ve své knize zdůrazňuje, že narcismus vůdce Bílého domu mu nedovoluje, aby se na věci díval rozumně a rozhodoval se na základě vzniklé situace nebo se řídil jasnou strategií. „Donaldovo ego se stalo dodnes křehkou a zbytečnou bariérou mezi ním a skutečným světem," píše Trumpova neteř.

Všechny problémy pocházejí z rodiny

Jedním z hlavních důvodů, proč se u prezidenta Spojených států vytvořil takový psychologický portrét, je podle Mary Trumpové jeho vztah s jeho otcem, kterého označuje za sociopata. „Tím, že Donaldovi omezil přístup k vlastním pocitům a často je považoval za nepřijatelné, Frederick Trump Sr. zvrátil vnímání světa jeho synem a narušil jeho schopnost v něm existovat,“ píše autorka.


Zároveň poznamenává, že „peníze a vliv otce“ přispěly k tomu, že Donald Trump nezpochybňuje důležitost své vlastní postavy. „Donald strávil většinu svého dospělého života v jasně definovaném rámci," pokračuje neteř prezidenta a zdůrazňuje, že pro Trumpa v Bílém domě byly vytvořeny podobné ohraničené podmínky. „Proto není možné pochopit, jak by byl schopen se rozvíjet, nebo alespoň přežít, tváří v tvář skutečnému světu,“ zdůrazňuje autorka.

Obtížný vztah s bratrem

Autorka knihy vypráví, že její otec, starší bratr prezidenta, Fred Trump ml., (1938-1981), byl jeho otcem často srovnáván se svým bratrem. Frederick Trump byl podle prezidentovy neteře zklamán svým nejstarším synem, investoval do rozvoje Donalda s cílem realizovat své vlastní ambice.

Sám stávající lídr americké administrativy se následně posílil při realizaci své nadřazenosti. „Otec má o tobě pravdu. Nejsi nic víc, než slavný řidič autobusu,“ – tak se podle Mary Trumpové americký vůdce obrátil ke svému bratrovi poté, co se stal pilotem Trans World Airlines.

Mary Trumpová upozorňuje na skutečnost, že schopnost Donalda Trumpa vcítit se do jiných lidí, včetně jeho příbuzných, oslabil negativní vliv jeho otce. Jako příklad uvádí chování současného amerického vůdce v noci 26. září 1981, kdy byl její otec Fred Trump Jr. nemocný. Podle ní Donald místo podpory svého bratra „šel do kina a nechal ho osamoceně umírat“.

„Pokud může mít prospěch ze smrti někoho jiného, určitě tento proces zjednoduší a později ignoruje skutečnost smrti,“ tvrdí neteř amerického vůdce. „Zatímco tisíce Američanů osamoceně umírají, Donald se chválí rostoucími akciovými indexy," zdůrazňuje autorka. Fred Trump Jr. trpěl alkoholismem a zemřel v roce 1981 ve věku 42 let na infarkt.

Názor sestry

Mary Trumpová ve své knize uvádí názor starší sestry prezidenta Spojených států - Marianne Trump Berryové. Ta byla dříve federální soudkyní. Trump Berryová vyjádřila pochybnosti, že je její bratr vhodný na prezidenta Spojených států. V roce 2015 uvedla, že Trump, který oznámil svůj záměr kandidovat ve volbách, nebude schopen vyhrát. „Je to klaun,“ cituje její slova v knize.

Marianne Trump Berryová, jak je uvedeno, byla velmi překvapena, že její bratr byl podporován nábožensky orientovanými Američany. „Jedinkrát, kdy šel do kostela, byly kamery," uvedla. „Ale to jen kvůli svým voličům," dodala sestra amerického prezidenta. „Nemá žádné zásady. Naprosto žádné."

Trump Berryová, jak vyplývá z knihy, také zdůraznila, že americký vůdce nedosáhl sám ničeho a v podnikání nebyl úspěšný. „Pětkrát zkrachoval," řekla.

Pokusy o zákaz vydání knihy

Mladší bratr šéfa americké administrativy Robert Trump trval na tom, aby soud vydání knihy zakázal. Soud v americkém městě Pokeepsi (New York) zpočátku vyhověl jeho soudnímu řízení a dočasně zakázal vydání knihy. Toto rozhodnutí však odvolací soud zrušil s ohledem na skutečnost, že vydavatel Simon a Schuster ji již vytiskl a zaslali zákazníkům více než 600 tisíc kusů této knihy. Mluvčí Bílého domu Kayleigh McEnanyová k tomu uvedla, že kniha neteře amerického prezidenta obsahuje směšné výroky a je plná výmyslů.

(kou, prvnizpravy.cz, tass.ru, foto: arch.)